Giedrė Zeicaitė:”Kad atrastum save, neužtenka viso gyvenimo”

Image

Operos dainininkė Giedrė Zeicaitė          2001 m.

Giedrė Zeicaitė-operos dainininkė,daugelio tarptautinių konkursų dalyvė ir laureatė,prieš daugelį metų atvykusi į Palangą,džiaugiasi atradusi miestą,kuriame po sunkaus ir įtempto darbo scenoje gali grįžti į namus,pabūti su šeima,pasisemti sielai atgaivos.

Gyvenimo tikslas

Malonu, jog ponia Giedrė sutiko pabendrauti su laikraščio skaitytojais, nes sugrįžusi iš gastrolių dainininkė kartais tik mėnesį laiko praleidžia namuose, tad susėdusios jaukioje, netoli ponios Giedrės namų esančioje kavinukėje, džiaugiuosi turėdama galimybę paklausti kokiomis mintimis šiandieną gyvena  dainininkė. Neseniai ponia Giedrė sugrįžo iš Vokietijos, o šią  visą vasarą ji praleido dibdama kaip solistė Prancūzijoje. Pasak dainininkės, pasaulinį lygį turintys muzikiniai festivaliai sukviečia įžymybes iš viso pasaulio. O atsidūrusiai tarp tokių žmonių, be abejo, yra didelė garbė ir džiaugsmas profesiškai tobulėti pačiai ir , pabuvus tarp tikrų žvaigždžių,suprasti, koks yra paprastas pasaulis. Ypač, pabrėžė ponia Giedrė, tai pamatyti ir suvokti gerai jaunam ir pradedančiam solistui, kad nesusirgtum švaigždžių liga. Šalia operos koncertų, kuriuose ji dainavo(“Figaro vedybos”),ji turėjo daug solinių koncertų. Giedrė pasakojo, jog tokie festivaliai duoda daug praktinės naudos. Visą tą laiką  Akademijoje ji praleido mokydamasi ir bendraudama  su žymiais dainininkais. Kaip prisipažino ponia Giedrė, ji save laiko jauna daininke, tačiau turinčia nemažai sukauptos patirties. Dainininkė dirbo Vokietijoje, Austrijoje,Amerikoje, Prancūzijoje.

Baigusi mokslus Klaipėdos J.Šimkaus muzikos mokykloje ,Giedrė Zecaitė įstojo į Muzikos akademiją, kur po metų, kaip gabi solistė, pradėjo studijas Austrijoje Grazo aukštojoje muzikos mokykloje, vėliau dainuoti mokėsi Salzburgo universitete “Mozarteum”. Šį universitetą dainininkė užbaigė gavusi auksčiausią įvertinimą. Kaip pati sakė, jai gyvenime pasisekė. Turėdama puikias mokytojas:Rūtą Agofonovienę, Ireną Milkevičiūtę, prof. Liliją Šukytę visada jautė jų paramą, nes anot ponios Giedrės, “kai atsistoji dainuoti jautiesi tarsi nuoga, tačiau žinodama, kad šalia yra žmogus, kuris tave jaučia – atsiranda intymus bendravimas tarp mokinio ir mokytojo.” Dirbti dėstytoju yra didžiulis talentas, nes solisto kelias  yra ilgas ir skausmingas,- apie dainininko kūrybinį gyvenimą  kalbėjo ponia Giedrė. Prisiminusi vaikystės metus, Giegrė Zeicaitė pasakojo, jog ji nuo mažumės žinojo, jog bus operos dainininkė, nes ją, vaiką, visada žavėjusi drama . Tačiau, kaip ji šiandieną galvoja, ne vien konkretus žinojimas kuo būsi, lemia  dainininko profesijos pasirinkimą, svarbu tame suvokti tikslą : dėl ko tu  dainuoji.

Svarbiausia – neprarasti žmogiškų vertybių

Anot dainininkės, žmogui reikia tobulėti nuolat: “mokėjau kalbėti vokiškai, tačiau buvau priversta išmokti angliškai, o dalyvaudama jau antrą kartą Muzikos festyvalyje Prancūzijoje, reikėjo išmokti ir šios šalies kalbą.” Giedrė Zeicaitė užbaigė du aukštuosius mokslus, bet kaip pati galvoja, tik dabar bando įžengti į tikrąjį profesinio pažininmo kelią. Šiltais žodžiais dainininkė kalbėjo apie užsienyje dainuoti ją mokiusią emigrantę iš Lietuvos prof. Liliją Šukytę, kuri, norėdama padėti gabiems lietuvaičiams, globojo ir rūpinosi ja tarsi mama.  Tad dainininkės paklausiau: ar ji jaučiasi esanti laimės kūdikiu? Gali būti,- atsakė mano pašnekovė,- nes tik atsiradus galimybei išvažiuoti iš Lietuvos(1991 m.), ji pataikė “ant bangos”, kur savo profesinio gyvenimo etapus galėjo sėkmingai realizuoti. Tačiau, kaip mano dainininkė, gyvenimas ir darbas svečiose šalyse nėra rožėmis klotas. Nežmoniški tempai, pastovi nervinė įtampa, režimas, fiziškai nualina, todėl dainininkė sako, jog savo gyvenimo nekeistų į vakarietišką, o po gastrolių, visada skubanti namo, kad vėl galėtų atsikvėpti,”išsivalyti sielą” ir dirbti toliau. Giedrės Zeicaitės kūrybiniuose planuose – pasiruošimas konkursams. Pasiruošimas konkursams ir kelionės išlaidos reikalauja nemažai lėšų, todėl jei atsirastų rėmėjų – būtu puiku. Pasak dainininkės, Lietuvoje ji turėjo pasiūlymų dirbti Operos ir Baleto teatre, tačiau tai ir liko tik pasiūlymais. Dainininkė yra dalyvavusi dviejose Muzikos festivaliuose, dainuoja solo koncertuose . Nepamiršta dainininkė ir “savų namų” Klaipėdos J.Šimkaus konservatorijoje. Ten yra surengusi keletą solinių koncertų, yra dainavusi ir Klaipėdos miesto scenose. Palangoje dainininkė koncertavo “Gintaro” muziejaus menėje, miesto bibliotekoje.

Atsisveikinant, Giedrė Zeicaitė prisiminė vieną epizodą iš savo šeimos gyvenimo.   Giedrės mama, laukdamasi jos, žiūrėjo dokumentinį filmą apie dainininkę Giedrę Kaukaitę. Mamai tada labai patiko ši dainininkė, tad kai gimė dukra, pavadino Giedrės vardu. Ką gali žinoti, gal tai ir buvo lemties ženklai, kurių mes negalime paaiškinti, tačiau ponia Giedrė labai gerai žino, jog norint atrasti save, tam neužtenka viso gyvenimo, tačiau, jos manymu, tikros žvaigždės turi galimybę švytėti tik tada,  kai neprarandamos žmogiškosios vertybės”.

Žinoma, aš labai norėčiau tikėti, kad šios dainininkės karjeroje taip ir nutiks. O šiandieną Giedrė išskubėjo namo, kur jos laukė gimtadienį besiruošiantis švęsti   sūnus Paulius. Palinkėjusi dainininkei  sėkmės kūrybiniame kelyje, išsiskyrėme. Aš  tikiu, jog dar ne kartą apie Giedrę Zeicaitę išgirs Lietuvos muzikos meno gerbėjai, o man ji pasiliko miela ir šilta moterim,kuriai namai,vaikai neatsiejama dalimi keliauja per jos gyvenimą kaip muzika. Ji skamba tik tada,kai dainuojama siela.

Po keletos metų mudvi trumpam pasimatėme Klaipėdos universiteto Menų fakulteto labirintuose. Labai nudžiugau sužinojusi,jog operos dainininkės  Giedrė Zeicaitės  svajonė būti tobula savo profesijoje,kad  savo sukauptą patirtį galėtų  atiduoti kitiems,išsipildė.  Šiandien galvoju,jog vienam žmogui,kuris vėžlio žingsiu eina iki savo svajonių,savęs atradimas gali užsitęsti iki begalybės…Kitam-pačiame jėgų žydėjime.Džiugu,kai žiedai skleidžiasi vienas po kito…

Irena Česnavičienė

Laukiu atsiliepimų

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: