Kai rūpi ne tik “pilvo” kultūra

Visais laikais Palanga buvo šventovė menininko sielai.Yra žinoma, jog parke ant Birutės kalno ne vieną valandą tapė M.K.Čiurlionis. Palangoje gyveno ir dirbo A.Žmuidzinavičius,   A.Gudaitis,B.Uogintas. Šie ir kiti menininkai šiame mieste paliko labai daug svarbių darbų. Palangos dailininkų kūrybos namai taip pat atliko svarbų vaidmenį kultūriniame Lietuvos gyvenime. Šie namai tris dešimtmečius buvo vieni iš kultūros židinių, kurie suteikė pastogę ne tik lietuviams menininkams, bet ir daugeliui Sovietų Sąjungoje gyvenusių meno žmonių.

Optimizmas

“Taip, laikai pasikeitė, ir mūsų tikslas atgaivinti šiuos namus”,- išgirdau prieš gerą dešimtmetį , kalbėdamasi su “Individualistų” kūrybinės tapytojų grupės vadovu Aloyzu Stasiulevičiumi . Kaip minėjo ponas A.Stasiulevičius, “Individualistų”  grupei tai antras pleneras šiuose namuose. “Individualistų” kūrybinės grupės veikla buvo žinoma dar Nepriklausomoje Lietuvoje, todėl 1993 m. susibūrus 17  žmonių grupei visų pirma norėjosi atgaivinti ir tęsti senąsias lietuvių tapybos mokyklos tradicijas. Šiandieną “Individualistų” grupės menininkai gyvena gana intensyvų gyvenimą Lietuvoje bei pasaulyje.Dalis menininkų yra surengusi ir eksponavusi savo darbų parodas Graikijoje, Italijoje. Pasak vadovo, šiuo laikmečiu nėra lengva tai padaryti, tačiau eidami į Europą per asmeninius kontaktus gana aukštą lygį turintys menininkai stengiasi užmegzti pažintis, kad savo kūryba atstovautų Lietuvai.

Palanga-antrieji namai

Daugeliui menininkų Palanga buvo ir yra antrieji namai. “Džiugu, jog jau galime eksponuoti savo darbus Savicko paveikslų galerijoje, A.Mončio namuose- muziejuje, Gintaro muziejuje, tačiau norėtųsi, kad Palanga būtų ne tik kurortas, kur galima džiaugtis gamtos teikiamomis gėrybėmis, norėtųsi, kad jame, kaip ir daugelyje pasaulio kurortų, meno būtų daugiau. Būtų gaila, mano menininkas, jei “menas Palangoje būtų tik prie bažnyčios, todėl yra didžiulis noras, kad atvažiavusieji į kurortą ne tik gertų alų ar žiūrėtų fejerverkus, bet galėtų lankytis aukštesnį lygį turinčiuose renginiuose”  , -samprotavo dailininkas,tapytojas,dailėtyrininkas A. Stasiulevičius.

“Lentos daug nekainuoja”

Menininkas su nuoskauda kalbėjo apie tai, jog pasigenda Palangoje užrašų, įamžinančių mūsų senosios kartos atmintinas gyvenimo ir kūrybos vietas. Pasak jo, kur dingo užrašas prie jūros tilto, skelbiantis apie pirmąjį lietuvišką  spektaklį? O kiek dar yra užmirštų menininkų, rašytojų, poetų,  muzikų  ir kitų nusipelniusių Lietuvai žmonių, kurie Palangoje gyveno ir dirbo? Juk “tos lentos daug nekainuoja” , tačiau, anot menininko, reikia pagaliau pradėti rūpintis ne tik “pilvo”, bet savo vidine kultūra”.Tokius žodžius išgirdau iš senosios lietuvių tapybos tradicijų puoselėtojo Aloyzo Stasiulevičiaus vieną  šiltą birželio dieną, kai miestas ruošėsi kurorto šventės atidarymui, o menininkai savo kūrybos parodai “Žemė, dangus ir aš”.

Pabaigai

Pamenu, per “Individualistų” kūrybinės grupės plenero atidarymą Savicko galerijoje, sutikau savo gerą bičiulę, mano vaikystės draugę Gintarę Uogintaitę.Vėliau, mažame Palangos kūrybos namų kambarėlyje, kur ji kartu su sūneliu gyveno ir dirbo, šnekėjomės apie  jos šeimą ir “Keturių Uogintų” rengiamą parodą uostamiestyje. Gintarė rodė man savo darbus (nuostabius gėlių natiurmortus), kuriuos ji žadėjo eksponuoti Danijoje. Name virė gyvenimas( kažkas užeidavo, kažkam kažko reikėdavo, ar šiaip įkišęs galvą  pasiteiraudavo ,ar šiam viskas  gerai).  Toje draugiškoje atmosferoje gyveno žmonės, kuriuos jungė vienintelis  dalykas- noras kurti.

Praėjusią žiemą teko man pačiai apsistoti Palangos kūrybos namuose “Palangos Dailė”, kuris dabar atlieka viešbučio funkcijas. Tiesa, dabar pro langus nebesiskverbia žvarbūs vėjai,  viešbučio numeriai minimaliai sutvarkyti, ant išdažytų sienų kabo didžiuliai paveikslai.  Ore dvelkia švelnus aliejinių dažų kvapas. Jis mena renesansą…

WP_000405

prisiminimas

Irena Valužė

Laukiu atsiliepimų

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: