Vytautas Balsys:”Svarbiausia yra eiti…”

Vytautas Balsys:”Nesvarbu,kada visa tai prasidėjo, vyksta ar paibaigs. Nesvarbu, kas-gamta, Dievas ar kažkas kitas davė mums visa tai.Nesvarbu, kuriame krašte, amžiuje ir koks buvo tas daiktas, kuo mito tas žvėris, kokia buvo to žmogaus akių spalva. Visų jų užuomazga bendra. Svarbu – tai, kiek tu, suvokdamas save kaip neatsiejamą to bendrumo dalį, lieki adekvatus savo laikui,savo asmeniui”.

Pažintis

Vieną šiltą birželio dieną A.Mončio namuose- muziejuje Palangoje prieš 13 metų, atidarant skulptoriaus Vytauto Balsio personalinės kūrybos parodą, susipažinau su jos autoriumi. Kaip minėjo A.Balsys, 13 skulptūrų ciklą sudarantys darbai turi bendrą pavadinimą -“Rojaus sodai”. “Rojaus sodai” buvo eksponuojami Vilniuje, Klaipėdoje, o prieš mėnesį V.Balsys savo kūryba atsovavo Lietuvos menui Danijoje. Danijoje, Silkeborgo miesto Meno centre jo skulptūrų paroda susilaukė didžiulio dėmesio. Anot Vytauto,  skandinavų menas yra visai kitoks, todėl, sprendžiant iš atsiliepimų spaudoje, paroda pavyko. Meno centre savo darbus eksponuoja autoriai  iš viso pasaulio, todėl Vytautui Balsiui,-pirmajam lietuviui, turėjusiam galimybę pabuvoti tarp ypač aukštą meninį lygį pasiekusių autorių, žinoma, buvo didelė garbė ir džiaugsmas.

Apie save

Anot skulptoriaus, nepaisaint to, jog šiuolaikiniams menininkams nėra lengva įsitvirtinti meno pasaulyje, reikia neprarasti optimizmo ir, svarbiausia, mano jis, turi būti noras profesionaliai tobulėti, bendrauti su žmonėmis, užmegzti ryžius ir įdomiai dirbti.Vytautas su savo darbais ruošėsi išvykti į Vokietiją. Kaip sakė parodos autorius, A.Mončio namuose-muziejuje eksponuojami darbai- 5 metų nuolatinio ir sunkaus darbo rezultatas. “Kūryba- kaip užaugę vaikai. Tu juos augini, myli, bet gerai supranti, kad vieną dieną jie užaugs ir išeis. Ir tai yra savaime suprantamas procesas, nes be meilės nebūna kūrybos”,-pabrėžė Vytautas.

Vytautas yra klaipėdiškis. Kartais jo draugai klausia, kodėl jis gyvena šiame mieste? Skulptorius galvoja:”Argi svarbu, kuriame mieste tu uždarysi savo dirbtuvės duris ir dirbsi?”

“Vis vien kažkam to reikia”

Vytauto paklausiau, galbūt mes dar neužaugome, kad meną priimtume kaip kasdieninę duoną? Taip, atsakė jis,- tai ilgas procesas, reikalaujantis didelio žmonių sąmonėjimo ir švietėjiškos informacijos, tačiau “vis vien kažkam to reikia”,-įsitikinęs skulptorius.

Vaiksčiojau po “Rojaus sodą” ir, sustojusi prie kiekvienos skulptūros, savęs klausiau, kaip tą darė ir pats parodos autorius:”Rojaus sodai. Kas tai-poeto vizija ar doro žmogaus gyvenimo tikslas? Vieta, kur bus atleista už paklydimus ir žmogiškąsias nuodėmes, ar atlyginta už sunkų kasdieninį darbą? O gal tai ta vieta, kur užmiršti viską, kas čia tau atrodė svarbu?”.

Pabaigai

Šiandieną suradau nuostabią vietą savo mėgstamiausioje vietoje- Teignmoth’e.Tai labai senas pabas  (užeiga).Pro langą matėsi visas užutekis. Vandens buvo tiek daug (jūroje potvynis), kad jis beveik siekė pabo langus, o pririštos valtys, kateriai , žvejų dorės, atrodė, tuoj tuoj atplauks iki manęs. Jaučiausi patekusi tarsi į viduramžius: senas namas, seni langų rėmai ir “gyvas”paveikslas už jų. Nejučia pagalvojau, kad tokius fantastiškus vaizdus galėjo  tapyti tik žymiausi ano meto  menininkai. Jie dar nežinojo kaip dvokia asfaltas, plastmasė, “magdonaldai”, kokiomis antenomis- dangoraižiais Žemė bus “prismaigstyta”  po kelių šimtų metų… Tos antenos  užstos žmonėms saulę…

Mano mintis nutraukė iš kažkur atsiradęs didysis kosmopolitinių miestų išsigimėlis “žuvėdra”, kuris, savo galingu snapu, pasigavęs “burgerį” tašė jį į sveikatą…Sugrįžusi į realybę, pakilau ir uždariau užeigos duris. Tiek to,-pamaniau, – svarbiausia yra eiti toliau…

IMG_20140204_185747IMG_20140204_185756

Skulptorius Vytautas Balsys 2001 m. Rojaus sodai (III).

Irena Valužė

Laukiu atsiliepimų

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: