Šypsenos galia

Neriją Kviliūnienę sutikau prieš daugelį metų vienoje valdiškoje įstaigoje. Mano dėmesį patraukė graži šviesiaplaukė moteris,kurios ramus balso tembras ir kerinti šypsena kažkaip keistai derinosi prie pilkų sienų ir ilgos žmonių eilės prie jos kabineto durų.

Gyvenimo būdas

Vyriausioji specialistė Socialinei rūpybai Šventosios seniūnijai Nerija Kviliūnienė sakė, jog ji dirbdama vadovaujasi vieninteliu principu:kaip šauksi- taip atsilieps. Pasakodama apie savo asmeninį gyvenimą, nė kiek nedvejodama prisipažino, jog ji paprasčiausiai- laimingas žmogus. Ponia Nerija- kretingiškė. Prieš gerą dešimtmetį persikėlusi su šeima gyventi į Šventąją, atrado savo sielai atgaivą. Geros nuotaikos ir energijos ji semiasi iš gamtos. Kiekvieną rytą ji skuba prie jūros, mankštinasi, maudosi. Vyrui Gintarui , buvusiam “Žalgirio” komandos futbolininkui , ir trim Nerijos vaikams sveikas gyvenimo būdas yra tapęs gyvenimo norma. Kaip sakė šios gražios šeimos mama, su vaikais ji niekada nėra turėjusi problemų. Rūpesčių buvę, tačiau kas jų neturi.Ponia Nerija džiaugėsi, jog labai gerai, kai kartu su šeima gyvena jos mama:

-Per laiką gyvenimo vertybės susidėlioja į vietą, ir kai sulauki brandos metų, džiaugiesi, jog tau buvo skirtas palankus likimas,nes jei žmogaus gera dvasios būsena, jis iš tiesų yra laimingas. Kartais ateina žmogus ir klausia patarimo, kaip jam gyventi. Padėti, jei yra galimybė, gali, bet į kitus klausimus žmogus turi atsakyti pats. Dejuoti yra lengviausia, o rūpintis savo gyvenimu reikia pačiam.

Jaukiuose namuose

Susėdusios jos jaukiuose namuose kalbėjomės ne apie darbą, o apie tai, ką paprasčiausiai vadiname gyvenimu. Mūsų pokalbį nuolat pertraukdavo į kambarį vis įbėganti šeimos numylėtinė prancūziškos veislės buldogė Dora, kuriai nelabai patiko,kad prie jos šeimininkės kas nors arti būna. Į kambarį užeina pasisveikinti ir Nerijos jaunėlė dukra Gabrielė bei vyriausioji dukra- Simona. Ji savaitgaliais parvažiuoja iš studijų Klaipėdos socialinių mokslų kolegijoje. Sūnaus Domanto namuose nėra. Jis studijuoja Kauno technologijos universitete. Domantas, pasak Nerijos, gimė per Tris Karalius, tad gal šiam “karaliukui” ir buvo lemta į jos šeimą atnešti vilties ir tikėjimo.Tą vakarą, kai lankiausi ponios Nerijos namuose, dabartinis vyras Gintaras buvo išvykęs į tolimus kraštus. Dėl šeimos gerovės,vyras nutarė padirbėti. Daugiau nei prieš dešimtmetį juodu sumainė aukso žiedus. O prisiminusi pirmąją pažintį ponia Nerija šypsodamasi  sakė:”Kad ir kiek buvo kliūčių, vis tiek susitikome”.

Apkalbos

Atrodytų, tokioje šiltoje ir jaukioje aplinkoje, apsuptas mylimų ir mylinčių namiškių, žmogus turėtų jaustis labai laimingas? Anot Nerijos, būdama išsiskyrusi ir turėdama du vaikus, net neįsivaizdavusi, jog galinti pakeisti savo gyvenimą. Ji maniusi, jog gyvenimas jai buvo uždėjęs kryželį, jautėsi esanti apkalbų objektu. Aplinkiniai niekaip negalėjo suprasti, kodėl 18- metė, ištekėjusi už turtingo vyro, galėjo išsituokti.”Tarp mūsų su buvusiu vyru nieko bendro nebuvo.Statėme namą, o vaiksčiodama tarp mūrų sienų vis galvojau: jeigu apsigyvensiu šiame name, bus be galo sunku iš jo išeiti.Tačiau nuolat žeminama vyro ir jo giminių, nebepaisiau jokių materialinių išskaičiavimų”,-sakė moteris. Ji džiaugėsi,jog kadaise buvusio vyro pasakyti žodžiai, jog draugai reikalingi tik dėl naudos, šiandieną jai sukelia nebent graudžią šypseną. Laiminga moteris – tai sveiki vaikai ir ji pati. Bet ir tai dar ne viskas: ponia Nerija įsitikinusi, jog moteris turi būti savo likimo ir savo padėties šeimininkė.

Keistis pačiai

Laisvalaikiu ponia Nerija mėgsta tvarkytis namuose.Pati daro remontą.Ir ne todėl, kad nėra kam padėti,-jai patinka sau įrodyti, jog ir ji galinti. Sodinti aplink namus gėles yra ne tik jos pačios, bet ir mamos mėgstamas užsiėmimas.Tai atėję iš protėvių,-mano Nerija. Anksčiau kaimynai sode raudami kelmus ir tvarkydami žemę stebėdavosi, kai jos senelis darže sodindavo gėles. N.Kviliūnienė prisipažino, jog ieškodama atsakymų į daugelį gyvenimo klsusimų, ji ieškojo jų Biblijoje. Džiaugėsi atradusi savo dvasinius vadovus. Jų išmintis padėjo ir jos šeimai. Moteris tiki, jog norint reikalauti iš kito žmogaus, reikia ir pačiai keistis:”Viskas priklauso nuo mūsų pačių.Vertinkime tai, ką turime, ir nepamirškime savęs paklausti-kodėl taip yra?”.

Žiūrėdama į šią šilumą skleidžiančią moterį galvojau, kaip atrodo paprasta atspėti: laimingo žmogaus gyvenimas ir yra jo sėkmės paslaptis.

Pabaigai

Prieš šešetą metų Neriją Kviliūnienę sutikau jos darbo vietoje. Atvirai prisipažinsiu, buvau pasiilgusi Nerijos, todėl įkišusi galvą į jos kabinetą pasiteiravau kaip jai sekasi.Į mane sužiuro tamsios, gal šiek tiek liūdnokos akys ir ta pati spindinti šypsena veide. Nerija,kaip visada optimistiškai nusiteikusi , guviai atsakė, jog jai esą viskas gerai, tik asmeniniame  “fronte” permainų metas. Ji skiriasi su vyru. Atvirai prisipažinsiu, pasijutau nejaukiai, juolab prisiminusi kažkada ištartus ponios Nerijos žodžius:”Nėra nieko  stipresnio už meilę”. Tačiau gyvenimas, kaip ir likimas,-diktuoja savo taisykles. Jam nėra patarėjų.

Šią vasarą, eidama jūros krantu, pamačiau pažįstamą šypseną. Abgailestavau nesustojusi. Kaip vėliau supratau- tai buvo Nerija Kviliūnienė. Dar tą pačią dieną mieste sutikau jauną merginą, kuri žiūrėdama į mane šypsojosi tokia pat kerinčia laimingo žmogaus šypsena. Pažinau ponios Nerijos jauniausąją dukrą – Gabrielę. Tiesą pasakius, buvau nustebusi savo atradimu:  šypsenos galia užkoduota genuose, o ji , tvirto ir dvasingo žmogaus rankose, gali daryti  stebuklus.  Anot Nobelio premijos laureato kolumbiečių rašytojo G.Markeso žodžių:” Niekada nenustok šypsotis, net kai tau liūdna: kas nors gali įsimylėti tavo šypseną”.

IMG_20140207_002232

Nerija Kviliūnienė 2oo2 m.

Irena Valužė

Laukiu atsiliepimų

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: