Kai tampi mokytoju-mokaisi visą gyvenimą

Marija Česnavičiūtė šiandieną gavusi pradinių klasių mokytojos diplomą (P G C E Primary Education) Braitono (University of Brighton) Universitete  džiaugėsi, jog ji įveikė keturių metų kursą per vienerius metus ir gavo Aukščiausio lygio įvertinimą (Masterclass).

Rizikuoti – verta

Diplomantė-Palangos Vlado Jurgučio vidurinės mokyklos auklėtinė .Prieš dešimt metų užbaigusi  LCC tarptautinį universitetą  Klaipėdoje  išvyko gyventi į Jungtinę Anglijos Karalystę . Prisiminusi studijų laiką Lietuvoje ji galvoja, jog aglų kalbos žinios, įgytos universitete-tai pradinis taškas nuo kurio ji pradėjusi savo karjerą svetur. Anot Marijos,tai buvę ilgi sunkaus darbo,nesėkmių ir atradimų metai. Šiandieną ji galvoja, jog visada verta daryti tai prie ko linksta širdis. Pradėjusi dirbti mokykloje su pačiais mažiausiais, įgavo praktikos, tačiau ji visada jautė ir žinojo, kad galinti daugiau. Anksčiau neturėjusi erdvės savirealizacijai:”Jei pasakau idėjas-gerai. Jei nori-daryk, užsikrauk sau daugiau darbo”. Šiandieną ,turėdama savo atskirą klasę, puikiai sutaria su vaikais, jų tėveliais ir semiasi patirties iš senųjų mokyklos pedagogų.

Padėjo valstybė

M.Česnavičiūtė yra dėkinga valstybei, kuri “davė pinigų”studijoms. Pagal specialią studentams pritaikytą programą “nereikia  mokėti  tol, kol neužsidirbsiu 16.000 svarų sterlingų per metus.” Bet kaip pati prisipažino, po dviejų darbo mokykloje mėnesių jos alga ženkliai šoktelėjo (mokyklos vadovybė įvertino jos profesinį pasiruošimą). Šiandieną ji galvoja, jog sėkmingo darbo rezultatas, tai ne tik žinios, įgytos gyvenant svetimoje šalyje (įstatymai, knygos, tobulėjimo kursai), tačiau “reikia suprasti pačią šalies kultūrą”. O kai tampi mokytoju-visą gyvenimą mokaisi.

Atradus save

Marija Česnavičiūtė dirba tarptautinėje mokykloje.Tame mieste, kuriame ji gyvena, ypatingas dėmesys yra skiriamas etninėms grupėms ( didelis dėmesys skiriamas vaikams, atvykusiems iš užsienio). Mokytojai taip pat yra mokomi kaip  elgtis su jais. Anot jaunos pedagogės, kai atrandi save-  vaikai taip pat gerai jaučiasi. Jos ,30-ties mokinių klasėje, du vaikai-užsieniečiai (vokietis ir irakietis).Mokiniai gerai jaučiasi, niekas jų neišskiria.”Aš ir pati sakau, kad esu iš užsienio. Išmokiau juos pasisveikinti lietuviškai. Kuo daugiau vaikai išmoks užsienietiškų žodžių-tuo daugiau jie supras, kad pasaulis yra didesnis”,-įsitikinusi mokytoja.Vaikai mokykloje yra skatinami žingeidumo. Jie -pagrindiniai mokymo proceso dalyviai. Visa tai  jiems vėliau pravers, laikant mokyklos egzaminus.

Po įtemptų studijų universitete, šiandieną ji galinti lengviau atsipūsti. Dabar Marijos laukia asmeniniai džiaugsmai.Šią vasarą ji ruošiasi atšvęsti savo vestuves.Kaip pati pajuokavo, tai bus” angliškos vestuvės Lietuvoje”.

Pabaigai

Marija- mano duktė. Kam geriau, jei ne man žinoti, kiokių reikėjo dvasinių ir fizinių pastangų, kad šiandieną, daugiau nei prieš 150 metų Karališkame Braitono Pavilijone pradėjusioje veikti mokymo įstaigoje,kuri yra paruošusi apie   6,800 įvairių profesijų specialistus iš viso pasaulio, profesorius Julian Crampton spaus ranką ir merginai iš Lietuvos.

Jei esi turtingas, turi įtakingus tėvus  ir nereikia pačiam užsidirbti duonos kąsniui- gali sau drąsiai studentauti.Ne vieną tokį pažįstų Lietuvoje. Užsienyje mokymo sistema suteikia galimybę mokytis visiems be išlygų(turtingiems,menkas pajamas turintiems,neįgaliems žmonėms) su viena sąlyga:moksle nėra “chaltūros”,- arba mokaisi, arba palieki mokslo įstaigą. Kito kelio nėra. Aš didžiuojuosi savo dukra, aš gerbiu visus svetimšalius,kurie pasiryžta čia, užsienyje, kovoti už geresnę gyvenimo kokybę.

image

Marija Česnavičiūtė po diplomo įteikimo ceremonijos

Irena Valužė

Laukiu atsiliepimų

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: