Ramonas Songaila: Gyvenimas praėjo džiaugsmingai”

Susitikti su garbingų metų sulaukusiu ir bevei pusę šimtmečio pedagoginiam darbui atsidavusiu Ramonu Songaila paskatino išgirsta vienos pedagogės mintis, kad mokykloje susitikusi su R.Songaila ir pasikalbėjusi ar net pabuvusi šalia jo,pasijunta pailsėjusi ne tik kūnu,bet ir širdimi. Mintimis apie prabėgusius metus,gyvenimą, darbą,prieš gerą dešimtmetį kalbėjausi vienoje iš pajūrio mokyklų.

Atrastas miestas

Į Palangą ponas Ramonas su žmona Elena atsikėlė gyventi todėl, kad norėjo būti arčiau savo vaikų (vienas sūnus gyveno Kretingoje, kitas-Klaipėdoje). Abu su žmona esantys tauragiškiai. Praėjus aštuoneriems metams, Palanga tapo miestu, kurio sutuoktiniai nebežada keisti į jokį kitą.Čia jiems smagu leisti laiką gamtoje, mėgautis jūra, bendrauti su savo draugais. Pasak pedagogo, Palanga sutiko juos svetingai. Kartu su savo žmona (taip pat pedagoge) mokytojavo “Baltijos” vidurinėje mokykloje. 50 metų darbo stažo proga šios mokyklos darbuotojai gražiai palydėjo žmoną į užtarnautą poilsį, na, o ponas Ramonas, nepaisydamas to, jog jam-72 metai,  dėstė matematiką Palangos “Vilties” pagrindinės mokyklos moksleiviams.”Mudu su žmona gauname palyginti geras pensijas, tad ne dėl materialinio paskatinimo čia dirbu. Man norisi išeiti iš namų ir užsiimti veikla”,-prisipažino mokytojas.

Gyvenime ponas Ramonas yra išsiugdęs labai svarų bruožą-niekada niekur nevėluoti. Keldamas sau nemažus reikalavimus, ir kituose žmonėse labiausiai vertina sąžiningumą, dorumą, geranoriškumą. R.Songaila buvo Palangos miesto tarybos narys.

Mokytojo duona

Kaip pajuokavo gerbiamas pedagogas, tik išėjęs į pensiją paragavo eilinio mokytojo duonos. Anksčiau R.Songaila dirbo vadovo darbą: daug metų direktoriavo mokykloje, dirbo Švietimo skyriaus vedėju,vidurinės mokyklos direktoriaus pavaduotoju, inspektoriumi,yra dėstęs Pedagogikos institute.Prisimindamas prabėgusius metus, ponas Ramonas galvoja, kad žmogui kas dešimt metų verta pakeisti darbą, kad ir dirbant toje pačioje sistemoje,-tai išeina į naudą.

Pasak pedagogo,darbas mokykloje nėra lengvas. Jei anksčiau tiek mokytojai,  tiek mokiniai buvo tarsi įsprausti į rėmus, dabar, pasak Ramono, “demokratija virto vos ne anarchija’. Mokytojas piktinosi, kad dalis jaunuolių visai nepaiso elementarių elgesio taisyklių: keikiasi, rūko.  Žinoma, mano pedagogas, pigi reklama, smurtas, seksas, menkaverčiai filmai pagimdo negatyvius dalykus jaunimo sąmonėje. Moralės klausimais daugiau galėtų rūpintis etikos bei tikybos mokytojai. Jis pasigedo pastarųjų mokytojų darbo rezultatų.

Gyvenimas yra gyvenimas

Palyginęs Tauragės bei Palangos mokinius, pedagogas atrado skirtumą, tačiau ne gerą. Tauragiškiai mokiniai jam buvo nuoširdiškesni, mandagesni, kultūringesni. Anot R.Songailos, vasarą Palangoje vaikai pamato ne itin gražų gyvenimą, gal todėl jie taip elgiasi,-svarstė pedagogas.Savo kolegoms Ramonas Songaila linki kantrybės ir ištvermės.Vaikai mokyklose gauna pakankamai aukštą žinių lygį, tačiau reikia stengtis jiems duoti kuo daugiau ugdymo bei auklėjimo pamokų. Juk svarbu jauną žmogų iš mokyklos išleisti ne tik su žiniomis, svarbu, kad jis būtų kultūringas, išsilavinęs, galvotų apie savo ateitį, žinotų, kaip elgtis, o ne gyventų šia diena.

Ramonas su žmona Elena mėgsta keliauti. Džiaugėsi pasitaikiuse galimybę aplankyti savo sūnų. Jie buvo nukeliavę ir už Atlanto. Didelį įspūdį porai paliko naktinis Niujorkas. Jiedu esantys tikintys žmonės. Ponas Ramonas lanko Palangos bažnyčią, dainuoja  bažnyčios chore. Šiandieną, apmąstydamas prabėgusius metus jis galvoja, jog gyvenimas prabėgo džiaugsmingai.

Pabaigai

Daug metų prabėgo nuo mūsų susitikimo. Šį mielą ir inteligentišką žmogų pažinau dirbdama “Vilties” pagrindinėje mokykloje. Joje mokėsi jaunuoliai, kuriuos nenorėjo priimti kitos miesto mokyklos. Yra mokytojas ne kartą skundęsis  mokyklos neklaužadomis, kuriems įžeisti vyresnį žmogų buvo vieni juokai. Tačiau, kada šią mokyklą ruošėsi uždaryti, mačiau kaip tie “vilkiukai” tapę “avinėliais”, pergyveno dėl savo rytojaus. Nežinau, į kurią pusę šiandieną žvalgosi jie: avinėlio, ar vilko, bet šventai tikiu, jog gerumo pamokos negalėjo nepalikti  pėdsako jų širdyse.

IMG_20140327_155633

Ramonas Songaila 2002 m.

Irena Valužė

Laukiu atsiliepimų

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: