Smėlio karjerų generolas

Šią vasarą buvau nustebusi atradusi Palangoje,J.Basanavičiaus gatvėje naują,neįprastą savo ekspozicija -Animacinių filmų herojų galeriją. Tai-Andriaus Petkaus,žinomo visame pasaulyje ,smėlio skulptūros.

Vaikinas iš Žemaitijos

Ekspozicija atidaryta J.Basanavičiaus gatvės pradžioje buvusio paviljono  “Dorė” patalpose. Mane pasitiko didžiulės animacinių filmų herojų smėlio skulptūros:lokys, Mašenka,Simpsonas  ir kt., o malonaus veido moteris ,prisistačiusi  Andriaus mama, papasakojo, jog smėlio skulptūros, veikiamos oro sąlygų išsilaiko neilgai, tačiau uždaroje patalpoje jos gali būti ištisus metus. Pajūrio smėlis yra netinkamas skulptūroms kurti (išdžiūvęs, jis per daug birus), todėl smėlį reikėjo atgabenti iš Žemaitijos karjerų. Vasaros metu J.Basanavičiaus gatvė  pati judriausia,- smėlį teko rankomis sunešioti. Nuo pat vaikystės jos sūnus nenustygęs vietoje: drožynėjo, kalė, lipdė. Šiandieną, vaikino, užaugusio Kretingos rajone , Darbėnuose kūrybinė geografija yra išsiplėtusi nuo kaimyninių šalių iki pat tolimiausių pasaulio kontinentų. A.Petkus jau aštuonis metus iš eilės yra kviečiamas dalyvauti  garsiausiuose festivaliuose visame pasaulyje (JAV, Australija, Rusija, Kinija, Vokietija ir kt.) , kuriant skulptūras iš smėlio ir ledo. Yra pelnęs ne vieną apdovanojimą. Anot mamos, smėlio skulptūrą sukurti nėra paprasta. Smėlis yra maišomas su moliu ir trombuojamas į specialiai tai skulptūrai sukurti pagamintą  formą. Yra buvę, kad nuimant formą, skulptūra ima ir subyra. Todėl, mano moteris, sėkmės rezultatas- ypatingai kruopštus darbas.

Kurti grožį

Tą lietingą vasaros vakarą, apsilankiusi  neįprastoje mano akiai (esu mačiusi įspūdingas ledo skulptūras Čitoje, Rusijoje) galerijoje pagalvojau, jog penkis litus kainuojantis bilietas  neturėtų būti kliūtim unikaliai galerijai neveikti  ištisus metus (Palangoje ir žiemą vyksta gyvenimas). Anot Andriaus mamos, palangiškių ir miesto svečių vaikai gali  ne tik pamatyti savo pamėgtus pasakų herojus, bet ir patys savo rankomis  sukurti kokį nors darbelį. Tam yra visos sąlygos.  Ekspoziciją žadama nuolat atnaujinti.

Pamenu, išėjusi iš šio medinio pasakų namelio dar ilgai negalėjau patikėti, jog J.Basanavičiaus , pačioje komerciškiausioje Palangos gatvėje, įsikūrė muziejus, kurio autorius-smėlio karjerų generolas ponas Andrius.Ne veltui aš skulptoriui “uždėjau” antpečius. Tikiuosi, jog  pagaliau išsipildys daugelio žmonių svajonė: pačioje kurorto širdyje išvysti ne tik kičą, bet galbūt jame vis daugiau ir daugiau atsiras vietos tikriems dalykams, kuriuos vadiname menais .

Artėja kitas vasaros sezonas, todėl man buvo žingeidu sužinoti, o kaip gi skulptoriui sekėsi “peržiemavoti”?  Į pagalbą  atėjo žinios iš žiniasklaidos puslapių. Kalėdoms A.Petkus palangiškiams bei miesto svečiams padovanojo naują  savo darbą-skulptūrą “Prakartėlė” (1,5 m. auksčio ir 36 m.pločio).Vėliau skulptorius išvyko į Kuveitą (buvo pakviesti 65 skulptoriai iš viso pasaulio).Trijų futbolo aikščių dydžio stadione per septynias dienas skulptoriams reikėjo sukurti istoriją “Tūkstančio ir vienos nakties “pasakų motyvais. Tikiu, jog jam gerai sekėsi. Juk kitaip ir būti negali žmogui, kuriančiam grožį.

.WP_000533

WP_000527 WP_000530

Darbėniškio A.Petkaus smėlio skulptūros

Irena Valužė

Laukiu atsiliepimų

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: