Pirtys-hobis, verslas,ar gyvenimo būdas?

Palangoje,birželio 2o-22 d,prie jūros tilto,  įvyks tarptautinis Pirties- SPA festivalis “Gintarinė Baltija 2014” ir antrosios  pirtininkų sportinio pėrimo varžybos ,kuriose dalyvaus svečiai iš įvairių šalių:Latvijos,Estijos,Rusijos,Lietuvos. Praėjusiais metais,Austrijoje vykusiame pasaulio pirties čempionate(sauna WM 2013 Cup) Lietuvos komandos “Pirties bičiuliai” draugijos nariai Vladas Jakubauskas ir Jurgita Mazurkevičiūtė tapo Pasaulio čempionais. Šiais metais,kasmet  vykstančioje pažintinėje-pramoginėje šventėje “Pirties diena”Lietuvos liaudies buities muziejuje   Rumšiškėse pirmą kartą Lietuvoje įvyko XYI tarptautinis pirties kongresas.Jame dalyvavo daug svečių iš užsienio.Lietuviškos pirties bičiulių draugijos prezidentas-Egidijus Žukauskas iš Vilniaus.

Ne pelno siekianti organizacija

“Pirties bičiuliai”-tai ne pelno siekianti organizacija. Joje-  500 narių (200 aktyvistų). Pasak tryliktus metus šioje srityje besidarbuojančio šiauliečio Antano  Diržio (ypač pastaraisiais metais jis domisi,lanko seminarus ir stengiasi  savo darbą atlikti pagal tam skirtus kriterijus), pirties verslas  yra tapęs  gyvenimo būdu. Trumpam atvažiavęs į Palangą jis skuba papasakoti, jog kiekvienos šalies pirtininkai teikia paslaugas su savo “įmantrybėmis”( latviai-žolėmis,rusai-vantomis ).Birželio 2o dieną žadama kartu su sveikuoliais organizuoti J.Basanavičiaus gatvėje “sveikatingumo dieną”,kurioje palangiškiai bei miesto svečiai turės galimybę susipažinti su tuo, ką vadiname vienu žodžiu-  sveikata. Birželio 21 dieną, stiklinėje,specialiai varžyboms pagamintoje surenkamoje pirtyje ,prasidės  pirtininkų sportinės pėrimo varžybos. Kiekvienas pasirodymas (pėrimas) truks 15 minučių,juos stebės 6-8 teisėjai. Laimės tas varžybų dalyvis, kuris įdomiau,teisingiau ir išradingiau pasirodys. Palangoje organizuojamos pirtininkų vanojimo varžybos nugalėtojui bus garantuosa teisė dalyvauti Europos čempionate,kuris įvyks Ukrainoje.

Pono Antano patarimai

Man norėjosi pono Antano paklausti,kokius patarimus jis galėtų duoti  pradedantiesiems,  ant savo “skūros” vantas norintiems išbandyti  žmonėms?

-Visada pėrimas prasideda nuo kojų galūnių ir kyla aukštyn. Mažiausiai periamas liemuo,pečiai ir krūtinė. Ant galvos galima dėti šaltas vantas (lengviau ištveriama 10-15 min. ).

O šiaip,-sako ponas Antanas- matau žmogų ir bendrauju su juo individualiai. Visada iš pradžių pašildau orą , žmogaus kūno vietas.Pėrimas nėra intensyvus,tai tik švelnus kontaktas. Pirtyje griežtai geriamos tik  šiltos arbatos (jokio alkoholio), vanduo, kefyras, mineralinis vanduo. Pirtis- kaip sportas (negalima ateiti prisivalgius,tačiau ir alkanam nereikia būti) , o rezultate- žmogus turi gauti malonumą,-sakė  ne vienus metus pirties menu “užsikrėtęs” ir šiam darbui sertifikatą turintis A.Diržys.

Atvirai prisipažinsiu nustebau sužinojusi, jog gerą sportinę išvaizdą turinčiam pusamžiui vyrui-65 metai. Pamatęs mano nustebusias akis, ponas Antanas skuba man pasakyti, jei nepatinkantis šis skaičius-galinti užrašyti  70. O dar, (prideda) jis nerūko, negeria ( nė kavos) ir pas svetimas neina (juokiasi).  Jei rimčiau, Antanas-žirgų sporto fanatas. Trumpam atvažiavęs į Palangą pažiūrėti žirgų lenktynių, pergyveno ir  “sirgo’ už savo kraštiečius-žirgų sporto mylėtojus. Ponas Antanas labai “greitas” žmogus. Jei per dieną jis neatlieka “šimtą” darbų-diena prarasta. Šiandieną jis išskubėjo į namus (pirties reikalai) ir ruošiasi greitu laiku vėl sugrįžti į pajūrį ir dalyvauti parengiamojoje,priešvaržybinėje  šventės dalyje.Vėliau  jis sirgs už savo kolegas, kuriems, kaip ir ponui Antanui, pirtys jau yra tapusios ne kuo kitu, o pačiu gyvenimu .

023

Antanas Diržys Palangoje,2014 m.vasarą

Irena Valužė

 

Laukiu atsiliepimų

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: