Mandagumas nieko nekainuoja,tačiau viską perka

Šiandieną, prasilenkdama siaurame gatvės šaligatvyje su moterimi,kuri už rankos vedėsi savo dukrą, su savo lietsargiu netyčia užgavau jos mažą mergytę. Nespėjau nė atsiprašyti, kaip iš po mažo lietsargiuko pasigirdo   švelnus,vaikiškas balselis: “Aš labai atsiprašau jūsų,ponia”. Buvau jau gana toli nuėjusi, kai supratau,jog mano šypsena veide neišnyko. Nejučia į galvą pasibeldė labai seniai girdėti žodžiai:”Mandagumas nieko nekainuoja,tačiau viską perka”.

Prisiminimai

Beveik prieš pusę šimto metų,šiuos žodžius man” padovanojo” mano klasės auklėtoja, lietuvių kalbos mokytoja Genovaitė Čeporienė-Urbonienė. Pamenu, užklasinių pamokų metu mokytoja  atnešdavo mums atitinkamos  literatūros,ir  mes, mokiniai ,turėdavome pasiruošti  kiekvienam duota  tema. Šiandieną, praėjus keturiems dešimtmečiams, aš puikiai atsimenu man duotą temą apie mandagumą. Mano gyvenimo kelyje ji praktiškai pasitvirtino visu šimtu procentu. G.Čeporienė buvo ne tik puiki lituanistė, ji buvo “smetoninė” mokytoja. Mano gilios jaunystės metais, niekas iš mokytojų (kai buvai neišmokęs pamokos) neliepdavo ateiti į namus ir kartu su mokytoja kartoti:vardininkas kas?,kilmininkas ko? ir t.t. Tada mums atrodė, jog mokytojos namais esame nubausti ypač stipriai (geriau jau dvejetą gauti). Šiandieną aš prisiminiau šią šviesios atminties mokytoja su didžiule pagarba. Jos sukurtą eilėraštuką su skardžiaisiais ir dusliaisiais  priebalsiais žinau atmintinai. Jį  galiu” padovanoti” ir savo anūkams, o atvažiavusi į Palangą ir atsidūrusi gatvėje šalia buvusios senosios muzikos mokyklos, prisimenu seną medinį namą (jo jau seniai nebėra) ir tas baltas duris pro kurias buvo baisu įeiti…

Ne gėda būti lietuviu

Šiandieną aš mokytojai prisipažinčiau, jog ne viską  išmokau. Ir  dabar savo rašiniuose padarau gramatinių klaidų. Jas taisau pati, arba  korektoriai (toks jų darbas). Galiu prisipažinti ir tai, jog man  retkarčiais patinka  daryti klaidas (nesu  tobula, nemėgstu žmonių,vaizduojančius daugiau,nei esantys). Tačiau mandagumo pamokas esu įsisavinusi pakankamai gerai, ir tuo didžiuojuosi. Jos man ypač pravertė gyvenant svetur.

Lietuviai Anglijoje turi gerą reputaciją. Jie darbštūs, kuklūs, mandagūs.  Ne gėda prisipažinti, jog esi iš Lietuvos. Negaliu sakyti, jog  visi čia gyventi ,mokytis ir dirbti atvažiavę lietuviai yra idealiai teigiami. Teko susidurti  su lietuvaitėmis, kurios atvykusios pasisvečiuoti pas mano pažįstamą įsigudrino parduotuvėje(persirengimo kabinose) sukeisti etiketes( brangesnę  pigesne) ir šitaip drąsiai keliauti prie kasų. Žinoma, policija jas greitai susekė ir jos turėjo palikti šalį. Yra lietuvaičių, pakliuvusių į kalėjimą . Daugiausiai, tai žmonės, kuriems išgėrus jūra iki kelių (neblaivūs eismo dalyviai). Kaip girdėjau, kalėjimuose su jais elgiamasi taip pat  mandagiai.Dirbantys ten psichologai stengiasi šiems  “įkrėsti proto” ,kad nebesikartotų  jų klaidos. Per dešimt metų tokių neigiamų atgarsių apie lietuvius esu girdėjusi vieną kitą. Ką darysi, juk pasaulyje esama ir  “gegutės vaikų”.

Nei labas,nei viso gero

Kai kas britus vadina mandagiais “apsimetėliais”. Jie esą tau į akis šypsosi,o mintyse- siunčia tave “kuo toliau”. Gali būti, nesiginčysiu, tačiau, patikėkite, kai Lietuvoje pabūnu ilgesnį laiką,tai atskridusi į Angliją, jau oro uoste atsidūstu su palengvėjimu (lyg kokį maišą nusimetus).Pasiilgsu iš prigimties mandagių ir vienas kito atžvilgiu tolerantiškų žmonių. Sugrįžus į namus Anglijoje man norisi pamiršti daugelį dalykų. Šiandieną norėčiau pamiršti  paauglę, kuri įsėdusi į mikroautobusą Vydmantų stotelėje  vairuotojui (brandaus amžiaus vyrui) atkišo  du litus ir , “nei labas,nei viso gero”.Prisipažinsiu, nuraudau už šią gražią panelę.  Anglijoje, net patys mažiausi, tik pirmuosius žodžius tariantys vaikučiai švebeldžiuoja: “Ačiū, vairuotojau”.  O ką jau kalbėti apie vyresnio amžiaus žmones:nepadėkoti, užlysti be eilės, nepalinkėti geros dienos, ar nepaklausti kaip jam sekasi-yra tai,kas nieko “nekainuoja,bet viską nuperka”.

Pavyzdys

Yra sakoma, kad vaikas užauga tėvų pavyzdžiu. Aš dar pridėčiau-aplinkos,kurioje jis augo. Tai būtų ir kiemas,ir gatvė,ir mokykla, ir kitos auklėjimo institucijos. Taipogi , gali būti turtingu, o mandagumo-nė už grašį. Per šias atostogas, viešėdama gimtinėje užbėgau į “Gamantos” kavinę išgerti puodelio kavos ir pažiūrėti Lietuvos dailininkų nutapytų naujų drobių. Žinau,jog “Gamantoje” jau ne vienus metus yra organizuojami dailininkų plenerai(apie tai liudijo ir parodos atidarymo stendas prie kavinės durų), kur menininkai turi galimybę dirbti ir pristatyti savo naujus darbus. Norėdama šią gerą žinią pranešti  savo dienoraščio skaitytojams (jų turiu virš keturių tūkstančių įvairiuose žemės kampeliuose) sumaniau nufotografuoti bendrą ekspozicijos vaizdą. Deja, mano gerus ketinimus sugadino iš ofiso atbėgusi šviesiaplaukė mergina, kuri tučtuojau pareikalavo  ištrinti  nuotraukas, neva, čia yra privatūs menininkų darbai, o atėjusi viešbučio šeimininkė pasiūlė man (jei labai patinka) nusipirkti paveikslą ir juo gėrėtis. Žinoma, prie jos akių ištrynusi nuotraukas  pasižadėjau daugiau niekada kojos čia nekelti. Pasakykite, ponai, kiek kainuoja šis  mandagumas? (kavinėje nebuvo jokio perspėjamojo ženklo). Esu lankiusies ne viename dailės muziejuje. Praktiškai visur galima fotografuoti (nebent labai žymūs paveikslai,kur fotoaparatų blykstės gali kenkti dažams).Pamenu,  Londono Šiuolaikinio Meno centre vienoje nedidelėje salėje, nepastebėjusi draudžiamo fotografuoti ženklo, sumaniau įsiamžinti vienos man labai patikusios skulptūros fone. Muziejaus darbuotoja priėjusi mandagiai mane perspėjo, jog čia fotografuoti negalima. Šios moters mandagaus elgesio dėka nuotrauka liko mano fotoaparate. Šią savo “nuodėmę” nutariau parodyti ir jums. Esu kaip visi:kartais ir man patinka daryti klaidas.

WP_000087

Aš, ir mano “klaida”

Irena Valužė

Laukiu atsiliepimų

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: