Joninės-dvasios šventė ?

Kai šiaurės pusrutulyje iš birželio 23 dienos į birželio 24 dieną būna ilgiausia diena ir trumpiausia naktis (vasaros saulėgrįža), Lietuvoje yra švenčiama Rasos šventė. Po krikšto ši šventė susieta su su Šv.Jono Krikštytojo gimimo diena.Senieji,pagoniškieji papročiai yra išlikę iki mūsų dienų.Tai:vainikų pynimas,meilės bei vestuvių burtai,žoliavimas bei kupoliavimas,paparčio žiedo ieškojimas,laužų kūrenimas,maudynės.

Anksčiau,kai  žmogus jautėsi esąs gamtos vaikas,buvo per Jonines labai svarbu spėti orą. Esą,jei Joninių naktis žvaigždėta- tai Kalėdos šaltos ir snieguotos,jei  naktis debesuota- Kalėdos bus lietingos ir vėjuotos,jei naktis lietinga-lauk sniego ir pūgų.

Jei norėjai būti sveikas-turėjai anksti atsikelti ir sutikti aušrą. Pamatęs rytą Joninių saulę-prisisemti jos energijos visiems metams.Paparčio žiedas,dvasinio nušvitimo,kurio žmogus siekia ,metafora. Anot etnokosmotologo Jono Vaiškūno , žmonės neturėtų priimti šią pasaką ir eiti ieškoti paparčio žiedo.Tai gali daryti vaikai.Tačiau,suaugusieji “turi suprasti,kad išties dabar reikia susikaupti,kad  šviesą ,kurią gauname šiandieną, išsaugotumėme ir tamsiuoju metų laiku”. Šią šventę mums davė pati gamta.Per Jonines gamta yra pačiame savo žydėjime.

Archaiškiausias simbolis-ugnies deginimas.Ugnį degdavo ant kalnų, matomiausioje vietoje,tarsi atkartojant saulės kelią dangumi. Šviesa,anot etnokosmologo,yra fizinė realybė. Jos žmogui visada trūksta. Šokinėjant per laužus-žmogus apsivalo nuo visų blogybių. Saulei tekant žmonės išsimaudydavo tikėdami turėti geresnę sveikatą bei būti stipresniais. Rasos švenčių išvakarėse būdavo renkamos žolės. Žolės, įgijusios galią, nuvydavo blogas mintis ir dvasias. Jos gydė ir žmogaus kūną.

Pabaigai

Visa tai,ką parašiau-buvo labai labai seniai…Šį vakarą eidama į darbą, kaip visada prasukau savo pamėgtu maršrutu . Atėjusi į Katedros aikštę iš toli pamačiau degant didelį laužą. Nudžiugau pagalvojusi,jog ir britai kūrena laužus. Deja, priėjusi arčiau supratau, jog dega ne kas kitas,o  šiukšlių dėžė. Spėriai atvažiavę gaisrininkai užgesino ugnį. Pasidairius aplinkui įsitikinau ,jog šiandieną šioje aikštėje būta didelio šurmulio(prikimštos šiukšliadėžės, aplinkui mėtėsi begalės šiukšlių). Žinau, jog kai kuriose Europos šalyse (Lenkija,Vokietija,Skandinavų šalys) turi savo gilias tradicijas, ir taip pat,kaip ir lietuviai, švenčia Jonines.Britai  Jonines vadina vidurio vasaros švente ir sieja ją su senuoju tikėjimu ( pagonybe iki Krikšto).

Nueidama pagalvojau,jog dabar mes esame visiškai vienodi;linksminamės, ir tiek…

 

WP_000580

 

kažkas iš fantazijos…

Laukiu atsiliepimų

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: