Studentai sugrįžo

Getviko (Gatwick) oro uosto autobuso stotyje susipažinau su jaunuoliu,kuris,kaip ir aš,važiavo ta pačia  kryptimi . Aš-į namus, jis- į studijas Exeterio (Exeter) Universitete . Mūsų autobusas vėlavosi , todėl vaikinas nekantraudamas vis manęs klausinėjo ,ar  gerą vardą turintis Exeterio  Universitetas (University of Exeter)? Būsimasis studentas atvyko iš Irano, todėl jam, sukūrusiam ne vieną tūkstantį mylių,  buvo svarbu tai žinoti.

Baimintis nereikia

Nuraminau pasakiusi, jog Exeterio Universitetas (University of Exeter) – garsus visame pasaulyje,yra remiamas pačios Karalienės,o ne taip seniai įkurtame INTO University of Exeter (Internacionalinis Exeterio Universitetas) atvyksta jaunuoliai iš įvairių šalių tobulinti anglų kalbos žinias, bei, mokydamiesi pagal  Universiteto parengtą programą,  gauti mokslo baigimo diplomą.  Mokslas mokamas,tačiau studentams yra sudarytos visos sąlygos dirbti. Mokymosi ir gyvenimo sąlygos labai geros. Nauji, studentams gyventi skirti namai dygsta kaip grybai. Daug studentų gyvena ir privačiame sektoriuje. Jeigu reikėtų kam nors rekomenduoti šią mokymo įstaigą-rekomenduočiau, tačiau mano akimis, ši mokslo įstaiga yra daugiau komercinė.Tad, jei jauni žmonės labai gerai įvaldę anglų kalbą-geriau rinktis senąjį 1855 metais įkurtą Exeterio Universitetą.  1956 Karalienės Elžbietos vizito metu buvo atidengtas paminklinis Universiteto akmuo. Garbūs Didžiosios Britanijos žmonės dažnai apsilanko šioje mokslo įstaigoje.Prieš porą metų, kai buvo iškilmingai atidarytas naujas  Universiteto mokymo kompleksas, Karalienė Elžbieta  kartu su savo vyru princu Philipu buvo atvykusi į Exeterį , pravažiavo miesto gatvėmis, domėjosi Universiteto gyvenimu bei jo perspektyvomis. Apie tai rašė visi Devono Karalystės dienraščiai.

Ar visi studentai vienodi?

Eidama į namus studentų gatve (šalia namų randasi studentų miestelis) prasilenkiau su   jaunais žmonėmis, čiauškančiais savo išskirtine kalba. Visada į akis krinta jaunuoliai ,atvykę iš Kinijos. Jie daugiausiai vaikšto grupelėmis, šneka savo kalba , lankosi tik savo maisto parduotuvėse,vakaroja taip pat kinietiškuose mažuose restoranėliuose. Nesu mačiusi be atminties svirduliuojančių, ar įsivėlusių į riaušes gatvėse, naktimis keliančių triukšmą ir t.t. Šiais metais ant šalikelių,  ten,kur gyvena ne tik studentai, skaitau ryškiomis geltonomis raidėmis paliktus užrašus:”Miega kaimynai.Aciū”. Nusišypsojusi sau pasakiau:studentai sugrįžo ir kažin ar kas nors pasikeis.

Mano nuogąstavimai pasitvirtino.Praėjusią savaitę, švęsdamas mokslo metų pradžią, jaunimas smagiai pasilinksmino. Eidama iš darbo namo (dirbu naktiniame klube) nežinojau kur dėti kojas nuo “organic” išpilų gatvėse ,stiklo šukių, naktinio greito maisto liekanų. Rytą, miesto gatvių darbininkai pluša rinkdami šiukšles iš išvartytų šiukšliadėžių, statybininkai ieško gatvių remontams skirtų ženklų, o vairuotojai, pamatę nudaužytus veidrodėlius nuo  savo automobilių, keikdamiesi ištaria tik vieną žodį:studentai.

Ar nebuvai jaunu?

Naktiniame klube taip pat vyksta studentams skirti vakarėliai, todėl visas jaunimo linksmybes matau kaip ant savo delno. Esu sutikusi  lietuvaites, kurios studijavo Exeterio Universitete tarptautinę teisę. Labai trumpai pasižvalgiusios, jos išėjo iš klubo ir daugiau niekada čia nebepasirodė,o štai kita mergina,kurią regiu besilinksminančią vos ne kas vakarą, kelia man nerimą. Sako esanti labai garsaus Lietuvos mokslininko dukra. Brolis taip pat Londone studijuoja fotografiją, tėvai pajėgūs išlaikyti abu vaikus. Esu ne kartą šią merginą perspėjusi, jog atydžiau rinktųsi drauges, bet ji man vis kartoja, jog esanti jauna, tad kada gi linksmintis?.. Dažnai ir aš susimąstau: kaip tą saldųjį žodį   “laisvė” suvynioti taip, kad jis pasireikštų tik jaunatvišku šėliojimu ir nieko daugiau.

Kaip ten bebuvę,  jaunimas sugrįžo į studijas. Kiek patriukšmavęs,neužilgo,kibs į mokslus. Sesijų metu nurims miestas, ištuštės naktinių klubų salės. Eidama  šalia Exeterio koledžo (Exeter college), kuriame ne vienus metus mokiausi ir aš, pastebėjau eilinį kartą uždėtą geležinę “kepurę” ant vieno  garbaus miesto vyro galvos.  Užvertusi galvą, žiūriu į kelių metrų aukščio skulptūrą ir pati sau sakau:  studentų padovanota kepurė   šiam riteriui tikrai tinka. Be jos jis būtų žymei liūdnesnis.

WP_002111

raitelis su kepure…

Irena Valužė

Laukiu atsiliepimų

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: