Gimei būti laiminga

Kiekvieną sykį ,grįždama iš atostogų Lietuvoje,  parsivežu naujų knygų . Šį kartą, ruošdama lagaminą kelionėn supratau ,jog būsiu pamiršusi pagrindinio  daikto-knygos. Tačiau  gyvenimas be stebuklų nebūna.   Knyga pati “atėjo” į mano rankas . Gimtadienio proga  man ją padovanojo  sesuo. Ji pasirūpino, jog visus metus jausčiausi   laimingu žmogumi.

Genialumas paprastume

Paėmusi į rankas gana storoką amerikiečių rašytojos  Sarah Ban Breathnach knygą “Paprasta pilnatvė’ pamaniau, jog tokių, ir panašių į šią-  prirašyta begalės. Šiame  nežinia kur ir kam lekiančiame pasaulyje atsiranda mokytojų, kurie nori mums padėti. Sarah knyga- neišimtis. “Paprasta pilnatvė”- tai pašnekesiai apie dvasinę ramybę . Knyga parašyta kalendoriaus principu. Jame 365 skyriai. Pirmasis knygos skyrius prasideda sausio 1 dieną, paskutinis –  gruodžio 31-ąją . Anot autorės, knyga skirta “siekiančioms šviesaus dvasingumo moterims”. Joje pasakojama, “kaip galite išreikšti save kasdieniniame gyvenime:skindamos darže savo mėgstamiausias daržoves ,ieškodamos “lobių” sendaikčių turguje ,savo namuose sukuriate šventą vietelę apmąstymams arba įsiklausote į metų laikų kaitos ritmą”. “Turbūt tas ,kuris tikrai žino ,kad  laimingas ,gali žinoti, ko jam reikia gyvenime”(Joanna Field), o  moteris,pasak knygos autorės, vien jau savo prigimtimi privalo būti laiminga. Knyga parašyta remiantis įvairių rašytojų,filosofų, žymių visuomenės veikėjų mintimis bei aforizmais.”Aš esu dalis to, ką perskaičiau” ,- sako J.Kieran. Ketverių metų prireikė, kad Sarach knyga “Paprasta pilnatvė” išvystų dienos šviesą.”Iš visos širdies dėkoju Dievui ,patikėjusiam man “Paprastą pilnatvę”, ir džiaugiuosi jo indėliais,kurie leido baigti darbą”.

“Paprastą pilnatvę” pradėjau skaityti šiaip, neturėdama perdaug ką veikti. Dabar ją skaitau atsigulusi vakare į lovą, ir anksti ryte, pabudus. Atrodytų, žinomos tiesos- lyg užmiršti brangakmeniai , kurie per laiką atgyja iš naujo.  Mintys, prisikėlusios naujam gyvenimui, vertos užrašų knygutės.

Kažkas naujo,arba ne

Įvairiais gyvenimo momentais kartais jaučiamės esančios medūzomis. Plūduriuojame vos judėdamos, visai nenorėdamos, jog kas mus imtų į rankas. O ir paėmęs medūzą dažnas  atšoka nuo jos tepasakęs vieną žodį:biauri. Kongo upės pakrantėse gyvena iš pažiūros labai mieli driežai. Jie mėgsta su žmogumi bendrauti. Įgavę žmogaus pasitikėjimą  , gali caktelėti ir į pirštą. Vėliau, kaip nieko nebuvę, kaltais žvilgsniais sekioja nuskriaustąjį, lyg norėdami atsiprašyti. Deja, realybėje šis “mielas ” padaras lipa aukai ant kulnų, norėdamas įsitikinti, kada šis pagaliau nugaiš.

Apie medūzas prabilau todėl, jog dažnai neatradusios savojo “aš”,tokiomis tampame. Man  daugiau patinka klastingojo driežo istorija: nebūk perdaug pasitikintis, neprarask budrumo ir pradėk “kasinėjimo ” darbus, kad atrastume tai, kas trugdo būti laiminga. Gal tau trūksta kūrybiškumo, kvapų, žavesio, grožio ,padėkos ,dėkingumo ,jaukių namų, tvarkos, sveiko maisto, darnos ,aistros, saviauklos, vienatvės, nuojautos, darbo sode, ar džiaugsmo gaminant namiškiams maistą ir t.t. 365 dienos, ir tiek pat knygos puslapių, kuriuose gali  atrasti paprastus, tačiau gyvenimo išbandytus receptus, neretai pagrįstus senovės filosofų mintimis.

Ramybės malda

“Dieve, suteik mums malonę ramiai priimti tuos dalykus, kurių negalime pakeisti; Suteik drąsos pakeisti tuos dalykus, kuriuos galime pakeisti ;ir suteik išminties atskirti vienus nuo kitų.”

Šiuos žodžius užrašė Protestantų teologas Reinholdas Niebuhro. Pasaulinėje literatūroje šie žodžiai daugiau yra žinomi kaip “Ramybės malda”. Anot “Paprastos pilnatvės” rašytojos Sarah,”gėrėkitės paprastomis, bet didžiomis tiesomis ir nešykštėkite nepaprastų dvasingų dovanų kiekvienai sutiktai moteriai; atskleiskite savo tikrąjį “aš”-atverkite sielą.”

Kai kas gali pasipriešinti optimizmu ir gyvenimo šviesa nuspalvintiems rašytojos  žodžiams, prisimindamas savo nenusisekusį gyvenimą, skurdžią buitį, visą vitrinę neišsipildžiusių svajonių. Juolab, jog  Sarah neslepia  gyvenime visada  buvusi  pavyzdinga mero žmona, užauginusi  dukrą, visada turėjusi galimybę kūrybai ir savišvietai:”Lengviau gyventi gražų gyvenimą, kai nereikia rūpintis pinigais. Kai pinigų pakanka, dėkingumo pamokos Jums priimtinos .Bet pinigų turėjimas negarantuoja, kad gyvenate tikrąjį savo gyvenimą. Lygiai taip gražūs daiktai aplink Jus negarantuoja laimingo gyvenimo. Kai sužinote skaudžią naujieną, nesvarbu, ar raudate ant šilkinio, ar ant drobinio pagalvės užvalkalo”. Tik nusisukusi nuo pasaulio ir pasukusi savo laimės link, moteris įžengia į tikrąjį savo kelią,-teigia rašytoja.

Ištroškusi dvasia

Carlas Jungas, garsus šveicarų psichiatras tikėjo, jog alkoholizmas yra “šventa liga”. M.Scottas Peckas knygoje “Tolyn mažiau išvaikščiotu taku” prisimena Jungo pasvarstymus:”matyt, neatsitiktinai alkoholinius gėrimus tradiciškai vadiname spirituotais, ir, ko gero, alkoholikai yra žmonės, labiau už kitus ištroškę dvasios, todėl alkoholizmą galima laikyti dvasios negalavimu, arba dar tiksliau-dvasine būsena.Tas taikoma ir persivalgantiems. Anot rašytojos Sarah, “Mūsų aistra gyvenimui tokia beribė, kad neišmanome, kaip patenkinti savo nepasotinamą troškimą vientisumo. Šiandieną pasistenk suvokti, kad troškulys ir alkis tave kamuoja nebe reikalo. Paprašyk tikrojo “aš”, kad atskleistų gilesnius poreikius.Tuomet dvasia pasistenks numalšinti alkstančią sielą”.

Yves Sain Lourent yra sakes, jog gražiausia moters veido kosmetika-aistra, o įsimintiniausias drabužis-žmogaus kvapas.Kvapo galia, pasak Sarah, tokia didelė, jog Dievas, paliepė Mozei per maldas deginti saldžiakvapius smilkalus. O jei norite atrasti atsakymus apie savo sielą-pradėkite nuo mažųjų atsakymų apie savo kūną(G.Sheehan).Vis  dar nepatenkintos? Grįžkite atgal prie veidrodžio ir atminkite, jog “esate tikrojo gyvenimo ieškotojos”. O “Gamta niekada nepasikartoja, ir vieno žmogaus sielos galimybės niekada nepasikartos kitame”,-rašė Elizebeth Gady Stanton knygoje “Asmenybės vienatvė”.

Pabaigai

Mano tikslas-neperrašynėti autorės ir kitų žymių žmonių pasakytų minčių ,kurios parašytos praėjusiame šimtmetyje,ar prieš Kristaus gimimą. Jų čia surinkta daug. Kiekviena mintis turi tęsinį,o to tęsinio autorė-Sarah Ban Breathnach- moteris, moterims padovanojusi pašnekesius apie dvasinę ramybę. Savo rašinį norėčiau užbaigti D.E.Sitwel  išsakyta mintim. Ją dovanoju sau: “Jei esi kurtų veislės, kodėl stengiesi atrodyti kaip kinų mopsas?”. Iš tiesų,jug gimiau būti laiminga.

WP_000399

miškas

Irena Valužė

Laukiu atsiliepimų

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: