Diena pailgėjo per vieną gaidžio žingsnį

Šiandieną krikščionis mini Trijų karalių dieną. Prisimenu, kaip vaikystėje tėvas ant baltų virtuvės durų šventinta kreida pažymėdavo tris raides K,M,B (Kasparas, Merkelis ,Baltazaras) su trimis kryželiais virš jų. Raidės ant durų matydavosi labai blankiai ,o atmintis apie tai išliko labai ryški. Tada dar nežinojau, jog tėvo ranka rašomos raidės simbolizuoja išmintį, o kryželiai –šventumą.

Šventė baigėsi

Pasak lietuvių etnografės Pranės Dundulienės, „nuo Trijų karalių diena pailgėja per gaidžio žingsnį ,tiek, kiek avinas pašoka į viršų, t.y. tokio ilgio kelią nuėjo” Šienpjoviai „(trys ryškiausios Šienpjovių žvaigždės). Su Trimis karaliais pasibaigia ir tryliką dienų trukęs kalėdinis periodas. Kaip besisielotų Chalesas Dickensas :“Ak, kad taip kalėdos tęstusi, kaip ir turėtų, ištisus metus“, vieną dieną supranti, jog dvasios šventė, turėjusi nepaprastai gražią simboliką-Kalėdas, užsibaigė ir perėjo į kitą -Naujų Metų lygmenį. Šioje vietoje žmogus linkęs pateikti sau ataskaitą: kokie jam ,jo šeimai ir artimiesiems buvo praėjusieji, ką jis gero nuveikė, ar kažko nepadarė. Ir aš, šiandieną atvažiavusi prie jūros ir prisirinkusi „jūros sagų“ (audrų nugludintas kriaukles dovanoju savo mylimiausiems žmonėms) susimąsčiau: kokius 2015 metus norėčiau išvysti? Momentaliai į galvą atėjo atsakymas: nenoriu, kad Žemėje lietusi kraujas. Visa širdimi trokščiau, kad tos geležinės, mirtį sėjančios mašinos, pagaliau užsičiauptų , didžiųjų valstybių robotai pradėtų mąstyti ne mechanizmais, o blaivia galva ir širdimi.

Padėka

Tuo pačiu metu prieš mano akis iškilo kitas klausimas: ką aš padariau, kad pasaulis būtų geresnis? Ar paaukojau be gailesčio savo „dešimtinę“ alkanam, ligoniui, gyvenimo rėmuose įstrigusiam , ar vis žadu tai padaryti?.. Ar neužmiršau Kalėdų naktį pagaminti Kristaus gimimo padėklą ,kaip tai viduramžiais darė britai (ši tradicija yra išlikusi iki šių dienų):“ Legenda pasakoja ,kad visi, kas tik nepabūgo sniego pūgų ir išneš sultingą kaulą inkščiančiam paklydėliui šuneliui, šieno gėbelį iš šalčio virpančiam arkliui, šiltą apsiaustą paklydusiam pakeleiviui , ryškių uogų vėrinį grandinių sukaustytam žmogui, trupinių lėkštelę susigūžusiems paukšteliams, manantiems, kad jau niekada nebegiedos, ir saldumynų vaikeliams, žvelgiantiems pro vienišą langelį, visi, kas padengs šį paprastos gausos padėklą, „mainais susilauks stulbinančių dovanų, kurios neprilygs nei povo plunksnų veriančiam grožiui, nei dangiškajai darnai“(S.B. Breathnach „Paprasta pilnatvė“).

Atlygis

Galiu pasidžiaugti, jog prieš Kalėdas iš WordPress.com. ,kuriame publikuoju savo dienoraštį, gavau įspūdingą sveikinimą. Mano publikacijos buvo sulygintos su tamvajumi, kuris turi padaryti nemažai reisų, kad visa tai pavežtų. Gavau sveikinimų ir iš angliškai rašančių žmonių. Smagu, tačiau akistatoje su savimi ir savo laiku norisi įgyvendinti tai, ką esu sumąsčiusi. Šiais metais savo rašiniams norėčiau ne kiekybės, o geresnės kokybės. Tai, ką esu parašiusi anksčiau, ir dar ką parašysiu- sudėlioti į „lentynas“ ir knygos forma pateikti skaitytojams. Anksčiau apie tai nedrįsau galvoti. Tačiau dėka mano skaitytojų (jų turiu virš šešių tūkstančių) ir padrąsinta Sheilos Graham žodžių:“ Nevaržyk savo norų, kad jie džiugiai prasiveržę pro odą susilietų su energija, kuri sukūrė pasaulį .Gali turėti viską, ko trokšti visa širdimi“,žadu imtis rimto darbo. Šiandieną, švęsdami Tris karalius džiaugiamės,jog pasaulio sukūrimo istorijoje dalyvavo Kasparas, Merkelis ir Baltazaras. Karaliai, į Žemę atnešę šviesą. Viliuosi, jog gal kada nors ir man jie atneš dovanų.O dabar keliu taurę kriaušių sidro savo mėgstamiausiame užutekio pabe ir visiems sakau :“Su Naujausiai 2015 metais“ .Tegu šiandieną avinas šoktels ankščiau, nei per vieną gaidžio žingsnį, juk tai jo metai, o trys ryškiai danguje sužibusios Šienpjovių žvaigždės- niekados neužges!

Pabaigai

Tiems,kas dar negali išsivaduoti iš sąstingio savo kūne ir sieloje, pateikiu XII a. vokiečių mistiko Hildegardo pasiūlytą receptą:
Žvelk į saulę.
Žiūrėk į žvaigždes ir mėnulį.
Neatitrauk akių nuo žemės žalumynų grožio.
Dabar,galvok.

DSC00209

jūra ir ledas

Irena Valužė

Laukiu atsiliepimų

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: