Velykinis rytas mieste

(esė)

Dirbant naktinį darbą-miestas moteriai matosi kaip ant delno. Ne vienus metus keliaudama  vis tuo pačiu maršrutu, ji jaučiasi šiame svetimame  mieste esanti sava. Praeidama pro gatvės muzikantus ir  besišypsančius pardavėjus gaminančius  greitą maistą naktiniuose vagonėliuose ,  ji maloniai su jais pasisveikina . Naktinis miestas turi savitą, tik jam vienam būdingą  braižą.  Pramogoms pasibaigus, į gatves plūsteli minia žmonių. Tamsiuose parduotuvių  užkaboriuose nuo žmonių akių pasislėpę bučiuojasi studentų poros, jauni vyrukai,  nesivaržydami praeivių išpila tai, ką per naktį buvo sukaupę. „MacDonald’as“ perpildytas įkaušusio jaunimėlio. Visi kaip vienas skuba nusipirkti  skrudintų bulvyčių, kad vėliau jas sėkmingai  išbarstytų gatvėje. Paskui rajūnus, kaip vaiduokliai, kiūtina valkatos. Jie viliasi tarp begalės išmėtytų šiukšlių  surasti cigarečių nuorūkų ir smulkių monetų . Įprasta; pinigėliai krenta iš vos ant kojų bepastovinčių ir pametusių orentyrą- namai, pavargelių kišenių.

Išėjusi iš darbo moteris praeina pro didžiulę drabužių parduotuvę. Prisišliejusi prie vitrinos „Naujausios sezono mados“, ant šaligatvio  sėdi jos gera pažįstama Sara. Sarą ji labai myli. Jos dieviškas balsas primena moteriai dukrą. Dukra  jau senokai paliko moters namus. Ji ilgisi jos. Eilinį kartą mitimis nusiuntusi Sarai  linkėjimą pakeisti gatvės sceną ne į tokią šaltą ir purviną,pamoja jai ranka. Jaunos merginos  daina centrinėje miesto gatvėje  užgožia vos už kelių metrų sėdinčio ir bandančio pataikyti į muzikos taktą benamio gitaros skambčiojimus. Prie vyriškio sustojusi linksma  kompanija siūlosi  pravesti gitaros pradžiamokslio pamokas. Aplinkui visiems labai juokinga. Miesto parduotuvių durų tarpuose ,įsisukę į miegmaišius , snūduriuoja jauni vyrai ir moterys. Tol, kol mieste pasirodys gatvių valytojai, jie turi suspėti  numigti. Toks benamių, norinčių gyventi gatvėje,  grafikas. Pro šalį zuja policijos mašinos .Nusiavusios aukštakulnius, šaligatviu šlepsi basos  merginų kojos.

Prie banko pastato sienos įsitaisiusi Marfa. Rankose laikydama  vaikišką būgnelį ji bando iš jo išgauti garsus, panašius į indėnų genties  šokį . Marfa  savo būgnelį muša  tik dėl vaizdo. Jai svarbiau iš praeivių iškaulyti  smulkių monetų. Prieš penketą metų Marfa su savo “boyfriend’u” gyveno moters name. Iš pat pradžių niekas negalėjo įtarti,jog gana patraukli moteris ir  jaunas jos vyras bus praminti “ponais Adamsais”. Dienos metu  namas miegodavo, nes miegojo ir naujieji namo gyventojai.  Tačiau atėjus nakčiai, nuo sunkiojo metalo  muzikos garsų sienos ir grindys pradėdavo drebėti kartu su lovose gulinčiais žmonių kūnais .   Kovoti su muzikos fanais nebuvo lengva, tam reikėjo paaukoti ne vieną nervinę ląstelę, o apsiginti  nuo rūkomos žolės kvapo-be jokių šansų. Šis dvokas skverbdavosi pro visus sienų tarpus,  sukeldamas šleikštulį ir  galvos skausmą.

Vieną naktį moters  miegamojo langai nušvito ryškia šviesa. Žmonės pašokę iš lovų sode pamatė užkurtą didžiulį laužą. Nenuspėjama porelė namo šeimininkui paaiškino, jog  buvę šalta, todėl jie sukūreno jo baldus. Nuolatiniai barniai ir didžiulis triukšmas naktimis tęsėsi ne vienus metus. Moters kaimynės  grožis nyko kaip pageltusi ir visų užmiršta palergonija. Vieną dieną kaimynės “boyfriend’as” į namus parsivedė kitą-jaunesnę. Pilnai gėlių puokštei sukurti  trūko tik vienos hrizantemos. Dabar naktimis cypė ir naujoji Adamsų šeimynos gyventoja. Vieną gražią dieną trijulė  kažkur ėmė ir pradingo. Namas šventė pergalę. Po kelerių metų moteris sutiko Marfą kartu su jos mažyčiu būgneliu didelio miesto gatvėje .

Į susivėliusios būtybės skardinę dėžutę įmetusi keletą monetų, moteris  paspartino žingsnį.  Ji skubėjo namo. Rytuose  aušo velykinis rytas.

WP_000106

Irena Valužė

Laukiu atsiliepimų

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: