Mirštančios gulbės giesmė

Gegužės 2-ąja,  savo namuose Miunchene, mirė pasaulio žmogus-baleto žvaigždė Maja Pliseckaja. Artimieji dar nepateikė žinios, kurioje Žemės vietoje atguls jos kūnas.

Šiandieną Lietuvoje švenčiama Motinos diena. Laimingi tie, kurie gali pasveikinti savo gimdytojas. Maja savo palikuonių neturėjo. Jos gyvenimas nebuvo skirtas motinystei. Labai dažnai pasaulio žmonės, norėdami įsitvirtinti tarp pačių galingiausiųjų, negali sau leisti tokios prabangos. Ne paslaptis, jog kiekviena motina, pagimdžiusi vaiką, iš savo gyvenimo išbraukia dešimt  gyvenimo metų. O jei vaikų turi ne vieną,ir tau juos auginti niekas nepadeda? Padarba motinystei!

Maja su savo vyru  kompozitoriumi Radijonu Sčedrinu turėjo savo namus ir Lietuvoje. Balta, moderni vila ant Strėvio ežero kranto, anot  dviejų iškilių asmenybių, buvo ta oazė, kurioje ilsėdavosi jų sielos ir gimdavo muzika.  Įsiavusi į botus ir apsivilkusi niekuo neišsiskiriančia nuo kitų žmonių palaidine , Maja mėgo pasivaiksčioti Trakų bei Vilniaus gatvėmis, ar pasėdėti savo kaimynės Marijonos sodyboje , besidžiaugiant jos sode užaugintomis  nasturtomis, jurginais, astromis. Tik sugalvojusi nuvykti į Operos ir baleto teatrą , ji pasitempdavo kaip styga ,ir jausdavosi atėjusi į savo pagrindinius namus : „Jei artistas palieka sceną, scena jo nepalieka“ (kn.  M.Pliseckaja:„Pikti trylikos dalių užrašai“).

Maja Pliseckaja,  būdama mergaitė, jau šoko sužeistiems kariams karo ligoninėje. Jos mama Rachilė Messer-Pliseckaja (nebyliojo teatro aktorė),  iškrakmolijusi marlę ir pasiuvusi   iš jos sceninę aprangą „Mirštančios gulbės“ šokiui, net nenutuokė,j og praeis kiek metų ir šis šokis jos vaikui atneš fantastinę šlovę  didžiausiose pasaulio scenose.  Šiandieną Majos Pliseckajos gulbė “suglaudė’  savo sparnus ir iškeliavo ten, iš kur niekas, niekada nebegrįžta…Žemėje pasiliko gulbės giesmė.Šlovė menininkui!

Lietuviai Majai Pliseckajai jaučia taip pat didelius sentimentus. Maskvos  Didžiojo teatro solistės, Romos  operos ir baleto teatro, Madrido teatro meno vadovės mama Rachilė Messer-Pliseckaja buvo gimusi Vilniuje, o kada Lietuva atgavo nepriklausomybę, viena iš pirmųjų Lietuvą pasveikino jos dukra- Maja Pliseckaja su savo ištikimiausiu gyvenimo draugu ( R.Sčedrinas rašė muziką tik savo mūzai) Radijonu Sčedrinu.  Praeis kiek laiko, ir baltoji vila Kozelniškėse (Trakų rajonas) apaugs prisiminimais apie  gulbę ,kažkada apsigyvenusią Strėvio ežero puikiose apylinkėse ir pasilikusia  čia amžinai.

WP_001364

apšviesta saulės

Irena Valužė

Laukiu atsiliepimų

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: