Straipsnis,kurio neturėjo būti

Žurnalistas neturi teisės  profesinei klaidai. Pagarba tiesai ir visuomenės teisei į tiesą yra svarbiausioji žurnalisto pareiga. Apie tai byloja žurnalistų ir leidėjų etikos kodeksas. Prieš tryliką metų mano  straipsnis “Visas kliūtis nugalėjo begalinis noras mokytis” atspausdintas “Klaipėdos” dienraštyje ,tarp žmonių, praradusių viltį susirasti  darbą, sukėlė furorą. Kai kurie skaitytojai , norėdami sužinoti  kompanijos adresą, skambino man net  į namus. Prieš straipsniui pasirodant, aš jau žinojau, jog mano pateikta informacija yra ne daugiau kaip muilo burbulas, tačiau jo (straipsnio) neatšaukiau ir nepaneigiau jo spaudoje. Pažeidžiau žurnalistų ir leidėjų etikos kodekso dvidešimtą straipsnį:”paaiškėjus, jog visuomenės informavimo priemonėje pateikta informacija yra klaidinga, žurnalistas privalo patikslinti, arba paneigti skelbtą informaciją toje pačioje informavimo priemonėje,arba adekvačioje vietoje”. Žurnalisto padarytai klaidai netaikomas senaties terminas, todėl viskas iš pradžių.

“Visas kliūtis nugalėjo begalinis noras mokytis

Zinaida Grišina, garbingo amžiaus moteris, šešiolika metų sėdėjusi namuose  augindama vaikus bei anūkus, šiandieną džiaugiasi, jog pasiryžo keisti savo gyvenimą ir realizavo save kaip asmenybė.

Nauja specialybė

Šiandien ji su pasididžiavimu teigia įvaldžiusi elektroninio verslo vadybininkės specialybę ir mano,jog visai nesvarbu,kokio amžiaus žmogus tai gali pasiekti. Ji vadovaujasi amerikietišku teiginiu,jog kiekvienam žmogui yra suteiktas šansas,tik reikia jį išnaudoti,nedejuoti:”duokite mums darbo’.”Nelengva išeiti iš užburto nesėkmių rato,tapti finansiškai nepriklausomu žmogumi,įgyvendinti naujo amžiaus profesiją-tam reikia begalinio noro”,-sakė ji.

Paskutinės santaupos

Moteris pasakojo,jog 1964 metais ji į Lietuvą atvažiavusi iš Baltarusijos.Čia ištekėjo. Vyras buvo jūreivis.Pati viena užaugino du vaikus,susilaukė keturių anūkų.Anksčiau ponia Zinaida dirbo Klaipėdos duonos gamykloje meistre, vėliau Buitiniame gyventojų aptarnavimo kombinate.Šešiolika metų nedirbo,rūpinosi vaikais ir anūkais. Anksčiau,kai vyras gerai uždirbdavo,finansinių problemų šeimoje nebuvę.Tačiau vieną dieną moteris atėjusi į banką paimti paskutinių šeimos santaupų suprato,jog gyvenimas pasisuko visai kita linkme ir ji su baime mąstė:o ką daryti toliau.Tačiau būdama iš prigimties energingas žmogus ir turėdama gerą intuiciją sakė,jog turbūt pats likimas pakoregavo susidariusią situaciją. Tame pačiame banke ji pamatė dviejų žmonių laimingus veidus ir nugirdo jų pokalbį,jog jie ruošiasi vykti į Maskvą,mokytis valdyti „elektroninę parduotuvę“.Nors tada,ji skaičiavo savo šešiasdešimtuosius gyvenimo metus ir puikiai žinojo,jog kompiuterių moksle nieko neišmano,tačiau vidinis balsas padiktavęs,kad ji turinti sau įrodyti,ar sugebėsianti tai padaryti. Išdrįsusi užkalbinti tuos jaunus žmones,paprašė kad jie pasiimtų ją kartu.

Išvyko į Maskvą

Prisiminusi lemtingą jos gyvenime susitikimą pasakojo,jog, norint patekti į Traptautinį seminarą Maskvos sporto komplekse „Olimpija“,reikėjo jai pačiai įsigyti mobilųjį kompiuterį,skirti lėšų kelionės išlaidoms,tačiau begalinis noras mokytis ir realizuoti save nugalėjo visas kliūtis.Didžiulėje žmonių auditorijoje,kurioje į naujų technologijų seminarą buvo susirinkę žmonės iš viso pasaulio,jai,pažinusiai tik paprastos moters gyvenimą, iš pradžių buvę tikrai nejauku. Tačiau kai į sceną išėjo tokio pat amžiaus moteris iš Rygos ir pradėjo pasakoti savo atėjimo į šį verslą istoriją,ji nusiramino,nes suprato,kad ji tokia ne viena. Tada, sėdėdama paskutiniame šios didelės salės eilėje,suvokė, jog pats svrbiausias dalykas- bendravimas su žmonėmis.Jis pakeičia visą žmogaus gyvenimą.

Tapo nepriklausoma

Apmąstydama prabėgusius metus ponia Zinaida sakė,kai supa geri, protingi ir energingi žmonės, viskas savaime kinta. Ji džiaugėsi,kad sutiko puikų mokytoją klaipėdietį Valentiną Baužinską,kuris išmokė ją dirbti internetu,valdyti „elektroninę parduotuvę‘.

Ponia Zinaida su dideliu entuziazmu dalyvauja ir visuomeninėje veikloje. Ji yra aktyvi moterų klubo „Apie ką nekalba moterys“narė.“(„Klaipėda“2002m.spalio 22 d.,).

Aliūra

Visą šią istoriją išgirdau iš ponios Zinaidos lūpų  dar neįėjusi į ofisą, kuris turėjo pasiūlyti man darbą. Nedideliame kabinete mane pasitiko ponios Zinaidos  šefas ponas Vytautas. Geros išvaizdos jaunas vyras ( neabejotinai turintis oratoriaus talentą),  apžvelgęs visos Lietuvos demografinę padėtį man paaiškino, jog jų „elektroninė parduotuvė“ prekiauja maisto papildais, kremais, kaukėmis ir t.t. Tuokart jų kompanija, anot jo, platino unikalų kremą moterims pikantišku pavadinimu „Aliūra“ (vilioti, masinti).  Tarptautiniame žodžių žodyne žodis „Aliūra“ reiškia arklio šuolį ar bėgimą ristele. Kaip supratau vėliau, moterų genitalijoms  skirtas kremas buvo skirtas ne vien vilionėm. Jis,  gražia arklio ristele prabėgęs pro  pirmuosius “piramidžių statytojus” ir įmetęs  į jų kišenes visai nemenką sumelę (iš apmulkintų žmonių piniginių “piramidės” apačioje )-švęsdavo pergalę.

Apgauti žmonės

Stebuklingas kremas moterims, kurio dėka galima išsaugoti šeimą, ar prisivilioti geidžiamą vyrą, kainavo visai nedaug : pakuotė -180 JAV dolerių. Tačiau norint turėti biznį , reikėjo būtinai pirkti dvi pakuotes. Vieną pasilikti sau (reklamai), kitą- žiopliui ( piramidė turi augti). Įviliojęs į šį tinklą kitą žmogų,  gali gauti dividendus (bet tokių žioplių reikia surasti ne mažiau kaip šešis). Tai praktiškai beveik neįmanoma padaryti. Esu mačiusi, kaip sena močiutė, ašarodama dejavo ponui Vytautui, jog ji negalinti nei vieno kaimyno prišnekinti,  nes nei vienas tokios pinigų sumos neturintis.  Bet kokiu atveju „grietinę“ nugriebdavo esantys  „piramidžių“ viršūnėse. Vienas iš jų buvo pats Vytautas Baužinskas.

Magija

Kas nežino, jog pirmaisiais nepriklausomybės Lietuvoje metais į dienos šviesą išlysdavo visas „brudas“. Mano šeimai teko patirti apgaulę iš laivų savininkų, kurie privatizavę laivus registruodavo juos  kituose pasaulio uostuose, arba patys gyvendavo užsienio valstybėse. Kai vyras, atidirbęs du iš eilės reisus jūroje už darbą negavo nei menko skatiko – laivo kompanija paskelbė bankrotą (jūreiviams-špygą, gyvenkit kaip norit). Šiandieną jie visi ,kaip skėriai, sudarkę žmonių likimus išsislapstė, arba  „atgimė“ kitais pavidalais kenkti toliau. Kaip teko sužinoti iš spaudos puslapių, buvęs “Žvejų servisas” bendrovės savininkas kapitonas P.Riabko kartu su savo žmona pasirinkęs gyvenimą nuosavoje jachtoje  Karibų jūroje , mėgaujasi gamta  ir rašo knygas. Kažin, ar jam niekada nesisaspnuoja košmarai, kuriuos patyrė apgautos jūreivių šeimos? Nesu pranašė,tačiau tikiu grįžtančio bumerango tiesa.

Pergalvojusi  šią istoriją į kurią beveik pati (laiku susizgribau) buvau pakliuvusi, mąstau: žmonės, užsiimantis ne tuo kuo reikia,  gyvenime yra  nelaimingi.  Pamenu, vieną rytą atėjusi į ofisą ponią Zinaidą radau labai susikrimtusią. Ji pasiskundė, jog jos vyras ją vis patraukiantis per dantį: o kur gi jos žadėtieji milijonai?  Mačiau šios moters liūdnas akis. Zinaida jautė, jog esanti taip pat apgauta. Apgaudinėjant žmones, buvo naudojama ir magija.  Teko ir man pabuvoti viename Klaipėdos gyvenamųjų namų kvartale, kur vienos žymios Lietuvoje  rašytojos buvęs vyras (bioenergetikas)  „gydė“ naujai iškeptus „piramidinukus”.  Po jo pravesto energetikos  seanso, visada skambėdavo Vytauto mobilus telefonas. Vytautas skubėjo sužinoti, ar „žuvelė‘ jau įkibo į tinklą. Žuvų gaudymo varžybose darbavosi ir medikė.

Po mano straipsnio pasirodymo, mes išsiskyrėme.  Nežinau kaip susiklostė ponios Zinaidos gyvenimas. Nekaltinu nei vieno. Esu ne Dievas, tačiau iki šiol man gėda, kad savo žodžius neatsakingai buvau „išleidusi“ pas žmones, patikėjusiais sukčių sukurtomis pasakomis.

WP_000552

raizgalynė

Irena Valužė

Laukiu atsiliepimų

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: