Augustinas Gricius:”Įpratęs būti genijumi’

Kada Palangoje, J.Basanavičiaus gatvėje susirinkusi didžiulė minia žmonių  ruošėsi išvynioti kilometro ilgio trispalvę, už kelių šimtų metrų,  Antano Mončio namuose-muziejuje, patys artimiausi Augustino Griciaus  draugai ,kolegos, šeimos nariai, miesto svečiai sveikino menininką , atidariusį   savo kūrybos darbų parodą.

Taigi-GUGA

Pristatydama menininką muziejaus direktorė Loreta Turauskaitė kalbėjo, jog idėja surengti Augustino Griciaus  parodą buvo gimusi jau prieš metus laiko. Direktorė dėkinga Gricių šeimai,  ypač daktarei Laimai Griciūtei (daktarė  buvo „pašto karvelis‘, jungęs A.Mončio namus Paryžiuje ir jo artimuosius Lietuvoje), padėjus realizuoti šį projektą.  Šiltais plojimais pasitiktas Augustinas Gricius sakė, jog jam tvenkiasi gero jaudulio ir džiaugsmo ašaros (užsidėjęs klouno nosį, “verkia”…) Jei anksčiau jis jausdavęsis  kaip “šaldytuvas” (iš pažiūros baltas, blizga, ir nieko daugiau) ,tai šiandieną , dėka dviejų angelų, „išprievartavusių“ jį surengti šią parodą (draugo Rimio ir Loretos ) ,jaučiasi daug geriau: „Ko ne Čiurlionis, tik linksmesnis“,-  šmaikštavo GUGA ( taip jį vadina draugai ir artimieji).

Klounados meistras

Patys mažiausieji A.Griciaus parodos atidarymo dalyviai, žiūrėdami teatrą , rodomą medinėję “dėžutėje”, savo skardžiu juoku užgoždavo  ir patį solinizantą. Kaip paaiškėjo vėliau, tai  saviveiklinis“ Francijos“ teatras, kurį  autorius pristatė specialiai šiam renginiui. Šis teatras- naujas menininko projektas. Po parodos pristatymo, Augustinas Gricius pateko į draugų, kolegų ir giminaičių  „glėbį“.

Parodų salės stende  perskaičiau žodžius, kurie galbūt tiksliausiai apibūdino šio renginio idėją :„ Taip ,taip ,tai – GUGA,- gyvenimiško maskarado kūrėjas ir aktyvus jo dalyvis. Šiam gyvenimui buvo „pateiktas‘  ,kaip Augustinas Gricius- savo šmaikščiam seneliui atminti. Tokio plataus mosto menininką-režisierių,  aktorių ir scenarijų rašytoją- ne kasdien sutiksi. Pagrindinis visų mizanscenų motyvas yra meilė-,pradedant artimo savo, baigiant fantastiniam gyviui iš pasąmonės okeano, o gal skraidančiam arbatiniui,  o gal… taip sunkiai pasiekiamam, paslaptingam zuikių labirintui, o gal… muzikai, vizualiai besivyniojančiai daugumoje autoriaus kūrinių. Tapyba, piešinys pieštuku, kompiuteriu, akvarele ar spalvotu guašu, kad ir kokia ta darbų gausa bebūtų, visur atpažįstame GUGĄ- klounados meistrą, gyvenimo džiaugsmo stebėtoją ir skleidėją“.

Laiku ir vietoje

Vaikščiodama Antano Mončio namų parodų salėse išgyvenau labai keistą jausmą. Stebėdama drąsius Augustino Griciaus darbų potėpius pajutau, jog atsidūriau savo jaunystėje, kada  sėdėdama  jaukioje Vilniaus Parodų rūmų kavinėje  galėjau sutikti  impozantiškus vyrus: dailininkus Vytautą Šatą, Valdą Gurskį, Vytautą Kalinauską, Augustiną Savicką, Liudą Treigį, Vytautą Krasauską ir kt… Prabėgus virtinei metų galvoju, jog jau tada,   jų  piešiniai, tapyba,  grafikos bei scenografijos  darbai buvo atgimimas, kurio mes dar negalėjome suvokti. Laisvės dvasia jau  kvėpavo mums į nugaras.  Prieš keturis dešimtmečius jauni žmonės veržte verždavosi į menininkų  meką- Vilniaus Parodų rūmus, nes juose jie jausdavosi pakylėti virš sovietinės kasdienybės.  Šiandieną galvoju, jog  gyvenimas pats nusako kada ir kur turi viskas įvykti. O sveiko juoko, draugiško šaržo , fantazijos polėkio, saviironijos – be abejonės, mums visiems labai  trūksta.

2015-07-06 16.21.33

Augustinas Gricius parodos atidarymo metu  Antano Mončio namuose-muziejuje

Palanga, 2015 m. vasara

2015-07-06 16.06.172015-07-06 16.28.58

dailininkas GUGA

Irena Valužė

Laukiu atsiliepimų

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: