Lietuvos balandžiai-Europos čempionai

Praėjusių metų pabaiga buvo dosni Lietuvos balandžių augintojams. Gruodžio mėnesį Prancūzijos Metz mieste vykusioje 28-ojoje  Europos naminių paukščių, triušių, jūros kiaulyčių, balandžių ir egzotinių paukščių parodoje keturi lietuvių balandžiai pripažinti Europos čempionais. Naujųjų metų išvakarėse Palangos balandininkų klubo pirmininkas Reinoldas Liaudanskas džiūgavo Lietuvos balandininkų pergale ir  dalinosi kelionės įspūdžiais.

Balandžiai pripažinti Europoje

Susėdę jaukiuose mūsų klasiokės Irenos  Starkutės namuose (R.Liaudanskas-mano klasės draugas), šnekamės apie žemiškus dalykus, kurie vienaip ar kitaip susyję su mūsų kasdieniu gyvenimu. Nauji metai jau beldžiasi į duris,nebėra kur ir ko skubėti, norisi pasidžiaugti susitikimo akimirka,tačiau Reinoldas nenustygsta vietoje.  “Yra kuo džiaugtis,-sako jis. -Prancūzijos Metz mieste  surengtoje parodoje dalyvavo 40 tūkst., įvairių augintinių iš dvidešimt keturių Europos miestų, o mūsų balandžiai tapo  Europos čempionais. Keturis prizus į Lietuvą parsivežė: Klaipėdos aukštaskraidis (balandininkas E.Nicys), Aukštaitijos burbulis (E.Grigaliūnas), Budapešto trumpasnapiai (V.Keraitis), Lietuvos šarkelė (G.Stulgaitis).”  Reinoldas , daugiau nei keturiasdešimt metų pats augindamas balandžius džiaugėsi  pergale kartu su visais Lietuvos balandžių augintojais. Anot jo, su pripažintomis Europoje  balandžių veislėmis, jie ,kaip pilnateisiai dalyviai, ateityje turės galimybę atstovauti Lietuvą užsienio valstybėse. Dalyvavimas tokio masto renginyje, kuriame pabuvojo, suteikia balandininkams puikią galimybę parodyti save, pasižvalgyti į kitus ir pristatyti savo šalį svetur. Palangos balandžių klubo pirmininkas neslėpė susižavėjimo puikiai organizuotu renginiu. Jei vežant karvelius į parodą reikėjo gerai pasukti galvą,kad paukščiai kelionės metu nepatirtų  streso, tai atvykus į parodą -jokių rūpesčių,-sakė jis. Visą parodai skirtą laiką paukščiais rūpinosi šventės organizatoriai. Žvelgdami į nuotraukas, kuriose užfiksuotos šventės akimirkos, stebėjomės Reinoldu, kuris, apsuptas parodos lankytojų, beterpiškai su jais bendravo.  Juokaudami klasės draugo klausėme: o kokia gi kalba jis šnekasi? „Prancūzų“,-nė kiek nesutrikęs atsakė Reinoldas. Pasak jo, parodai buvo ruoštasi iš anksto (   bukletai, įvairūs leidiniai apie Lietuvą ir jo gimtą miestą Palangą) ,o taip pat  teko prisiminti prancūzų kalbą, kurią prieš keturiasdešimt metų jis mokėsi Palangos Senojoje gimnazijoje.

Fotografija atminčiai

Prieš Kalėdas, kuri dar nepranašavo šalčių ,kalbėjomės apie tai, jog žiema balandžių augintojams atneša  daug rūpesčių.  „Kas rytą balandžiams šildau vandenį, beriu grūdus, stebiu, kad paukščiai nesušaltų. Balandinės žiemos metu turi būti sandarios ir gerai apšiltintos“,-pasakojo Reinoldas. Pasaulyje yra išvesta daugiau nei  septyni šimtai įvairiausių balandžių veislių, tačiau Reinoldui daugiausiai patinka Klaipėdos aukštaskraidžiai. Jie gražūs, aukštai pakyla ( gali pakilti daugiau negu iki aštuonių šimtų metrų).  Mažojoje Lietuvoje išvesta  balandžių veislė šiandieną įtraukta į nykstančių paukščių sąrašą, todėl šiems paukščiams reikia ypatingo dėmesio,-sakė jis.  Reinoldas didžiuojasi ,jog  Klaipėdos aukštaskraidis Prancūzijoje tapo Europos čempionu.

Nauji metai dar tik ruošėsi atverti savo duris, o mūsų klasiokas jau gyveno kitų metų nuotaikomis :planuojamos naujos parodos, susitikimai mokyklose , paskaitos, seminarai ir t.,t., ir t., t. Visko ir neišvardinsi. Kada Reinoldo   klausi apie asmeninį gyvenimą – tuoj nusuka kalbą į kitą pusę , nemėgsta jis kalbų ir apie materialius dalykus. Visada geros nuotaikos, draugiškas, skubantis padėti.  Atrodytų, jog jis  stačia galva pasinėręs į tą gyvenimą, kurį  pats susikūrė. Reinoldas mėgsta piešti, fotografuoti, yra  Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos narys, puikus sodininkas, domisi įvairiais augalais, o balandžiai , anot jo, yra jo hobis. Tad, eilinį kartą tuo nepatikėję, pakvietėme Reinoldą įsiamžinti prie kalėdinės eglės.  Juk fotoaparato blyksnis -tarsi paukščio skrydis, jo neįmanoma atkartoti…

WP_002881-3

Belaukiant Naujųjų…R.Liaudanskas su savo klasės drauge Irena,2015m. gruodis

 

 

Irena Valužė

 

Laukiu atsiliepimų

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: