Palanga –“ very civilised” (labai civilizuota)

Londonietė Sheila Austrin, žvelgdama į besileidžiančią saulę Palangos pajūryje, sako, jog gal kada nors jos seneliai atvykę prie Baltijos šventė savo  medaus mėnesį, nes  jūra sujungia  tautas ir įtakoja jų likimams.

Iš atminties

Senjorė ponia Sheila atvyko į Palangą giminės kvietimu.  Prieš porą vasarų jos sūnus sujungė savo gyvenimą su palangiške Marija. Ji labai laukusi šio susitikimo,nes norėjusi geriau pažinti Lietuvą ir marčios gimtinę –Palangą.   Baltijos jūra poniai Sheila’i sukelia asociacijas,kurios susietos su jos giminės šaknimis.  Kaip ji pati sako,  jos pavardė turi skandinavišką skambesį.  Daugiau nei prieš du šimtus metų,slėpdamiesi nuo Prancūzijos revoliucijos sukeltos suirutės Europoje, paprašę  politinio prieglobsčio  Švedijoje, apsigyveno senelio šeima.  Vėliau jos senelis iš tėvo pusės  sugrįžo į Angliją ir gyveno Suffolk’e (Rytinė Anglijos dalis).  Sheilos mama kilusi iš Donegal’o (Airija).  Tiek tėvo šeima, tiek mamos-visi buvę žvejai.  Žvejyba ir darbas  Škotijoje (mama padėdavo žvejams) suvedė  jos tėvus bendram gyvenimui .  Škotijoje tuo metu  buvo labai daug silkių.  Kai žvejyba  sumažėjo,tėvas  su mama apsigyveno Yarmouth’e-mieste šalia jūros.  Šis miestas poniai Sheila’i kažkuo primena Palangą.  Kiekvieną vasarą  čia atvažiuodavo labai daug turistų.  Vasaromis  ji taip pat uždarbiaudavo  dirbdama padavėja.    “Gerus arbatpinigius  gaudavome”,-prisimena  ji.  Mieste stovėjo du tiltai su teatrais (Anglijoje visi tiltai atlieka  reakreacinę paskirtį).  Ponios Sheilos tėvas visą gyvenimą žvejojo,vėliau dirbo gelbėtoju.  Tarnavo kariniame laivyne.  ”Navy” kariniai laivai išvalydavę kelią  nuo bombų,kad saugiai galėtų plaukti kiti laivai.

Kokia ji-Palanga?
Anot mano pašnekovės S.Austrin, Palanga-tai miškai, puikus smėlis, gėlės ir labai švaru. Džiaugdamasi geru aptarnavimu viešbučiuose, ar stebėdamasi gražiai sutvarkyta miesto aplinka, ji dažnai mini žodį-civilizuota.  Tai reiškia,jog ji neapsiriko važiuodama į šią šalį.  “Daugelis žmonių poilsiui renkasi šiltesnes vietas, kaip Ispaniją”,-sako ji. Ji taip pat maniusi, jog Baltijos jūra bus žymiai šaltesnė,nei Anglijoje prie Atlanto.  Tačiau ji buvo maloniai nustebinta šiltu oru ir vandeniu.  Prieš metus laiko ji lankėsi Rusijoje.  Sankt-Peterburge ,žvelgdama į inkliuzus gintaro kambaryje  spėliojusi,o  gal šie kilę iš Baltijos jūros.  Pabuvojusi Palangos Gintaro muziejuje džiaugėsi susipažinusi su unikalia gintaro kolekcija. Ponia Sheila domisi istorija,todėl,išvyka į Jūros šventę Klaipėdoje,ar pastovėjus ant aukštų kopų Nidoje ,bei išgėrus kvapnios arbatos šalia Kretingos pranciškonų vienuolyno  įsikūrusioje arbatinėje-buvo  įdomi ir džiugi. Taip pat didelį  įspūdį jai paliko puikiai restauruojama Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčia.
Šiandieną ponia S.Austrin gali mėgautis kelionėmis.  Trisdešimt aštuonerius metus ji dirbo mokytoja, dabar kartu su savo draugėmis daug keliaujanti.  Aplankė Europą, Ameriką. Kruiziniais laivais Maskvą, Sankt-Peterburgą, Viduržemio jūra-Veneciją ir Rytų Europą, pabuvojo Vankuveryje ir Aliaskoje.  Ji mano,jog pasiekus šešiasdešimties metų ribą, atsiveria didesnės galimybės pažinti pasaulį.  Jai patinka kelionės kruiziniais laivais,nes čia sutinkanti  savo bendraamžius (tokio amžiaus žmonių daugiausiai keliauja), kurie vakarais pasipuošę linksmai leidžia laiką.  Ponia S.Austrin daug keliauja ir savo šalyje. Sugrįžusi iš Palangos ji planuoja su draugėmis rugsėjį praleisti Dorset’e (nuostabios Anglijos pakrančių vietos pietvakarinėje šalies  dalyje).

Kai nėra sienų
Ponia S.Austrin aistringa politikė.  Kaip pati sakė, esanti liberalių pažiūrų,todėl pasikeitimai dabartinėje Anglijos politikoje (šaliai išstojus iš ES) jai ir jos draugams kelia nusivylimą. ” Juk miestai,šalys su savo skirtingais pastatais, kalba nieko nereiškiantys, juose gyvena  tie patys žmonės”,-sako ji.  Anot ponios Sheilo‘s, visa ši istorija  jai primena muilo operą: apkalbos už nugarų,du politikai,ėję vienu keliu išsiskyrė,kai tik buvo pasiektas rezultatas.
Šiandieną ponia Sheila džiaugiasi savo puikiomis atostogomis Lietuvoje, patogiu skrydžiu Palanga-Londonas ir galvoja,jog jūra,dar kartą sujungusi jos šeimą su mažute Baltijos šalimi jos širdyje panaikino sienas tarp žmonių,norinčių gyventi patogiai ir pažinti vienas kitą.  Išvažiuodama apgailestavo,jog jai taip ir nepasisekė Palangoje paragauti „dumpling“ cepelinų (kavinėse,kuriose ji lankėsi,dažnai išgirsdavo: „Cepelinų nėra“, arba  „Jų negaminame“) , tačiau ” cold beetroot soup”  šaltibarščius valgiusi kiekvieną dieną. Palangiškiams ir miesto svečiams Sheila Austrin  linki smagiai praleisti paskutines vasaros dienas.

Sheila
Nuotraukoje Sheila Austrin 20016 vasarą

Irena Valužė

 

 

 

 

Laukiu atsiliepimų

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: