Pasivaiksčiojimas kaštonų alėja

Baigiasi rugsėjis.Įsivaizduoju, koks dabar  grožis mano vaikystės mieste.Gaila ,jog nebėra šimtamečių kaštonų Palangoje J.Basanavičiaus gatvėje. Seni ir dideli kaštonų lapai atstodavo lietsargį.Eidavai gatve visiškai nesušlapęs, o tik valiūkiškai  iš po kojų spardydamas   lietaus išpraustus rudaspalvius gražuolius. Augau sovietinėje sistemoje po” geležine” uždanga,tačiau kaštonai buvo mūsų. Juos iškirto  „naujalietuviai“,tada,kai rodos turėjo būti viskas ypač saugoma ir branginama,ir ne tik kaštonus…  Nieko  nekaltinu. Norint ką nors pasmerkti,reikia pačiam savęs paklausti:o tu ką padarei,kad taip neįvyktų? Žmonės ypač greiti apkalbėti,šmeižti ir kenkti vienas kitam. Praeities nuoskaudos,ar neišspildę  lūkesčiai neduoda jiems ramiai  užmigti. Blogai.Gyvenimas trumpas. Jis- tarsi mirksnis Dievo akyse,nežinai kada pasibaigs. Tad ar verta apie tai kalbėti. Geriau dar kartą “pasivaiksčiosiu” savo vaikystės gatve.

Šiandieną,rugsėjo dvidešimt pirmą dieną-Tarptautinė Taikos visame pasaulyje diena. Mano mieste,kuriame gyvenu(UK) , sutikau jaunuolius rankose laikančius dėžutes aukoms rinkti. Praeinantiems pro šalį, jie priminė kokia tai diena. Kai kas sustodavo, o kai kas ir toliau skubėdavo  vykdyti savo dienos plano. Gyvendami saugioje šalyje dažnas žmogus užmiršta apie tai  ,jog šiandieną vyksta baisūs karai Sirijoje ir kitose Žemės vietose. “Kišk kalaviją atgal, kur buvo, nes visi, kurie griebiasi kalavijo nuo kalavijo ir žus”,- daugiau nei prieš du tūkstančius metų  apaštalams sakė  Kristus (Mt,26,52). Baugu pagalvoti, kokia sunki dalia laukia tų žmonių,kurie šiandieną visa tai turi  iškentėti. Jų širdyse apsigyvenęs siaubas paliks gilius randus.Jie kraujuos dar ne vieną dešimtmetį.  Štai ir dar vienas kaštonas trinktelėjo man į galvą:pasaulis ,tarsi krikštolinis rutulys, išmesi-nebesulipdysi.

Pasiekiau  amžiaus ribą.Galiu lengviau atsikvėpti.Vaikai užauginti, klajonės svetimoje žemėje taip pat galėtų baigtis,tačiau aš ,tarsi gavusi kaštonu į kaktą, niekaip negaliu suprasti kas  mane dar vis čia laiko. Jau keturi mėnesiai kaip Lietuvoje tapau senjore, o pensijos negavau dar nė karto.  Mano  uždirbti pinigėliai guli valdininkų stalčiuje. Anot „visagalių“ ,duokite pažymą,kad mes gavome pažymą. Šaltas ir didelis lašas,  prasisunkęs pro didžiulį kaštono lapo šoną, pataiko man tiesiai į nosį. Štai,pagalvoju, kur  paslėpta mano baimė:niekas nepasikeitė nuo sovietiniais metais buvusios sistemos,absoliučiai niekas. Anksčiau norint gauti pažymą reikėjo valdininkui atnešti šokoladą,kavos,ar kokį tai kitą buvusį  deficitą. Dabar to daryti nebereikia,dabar valdininkai mėnesių mėnesiais „kultūringai“ atsirašynėja (iš tuščio į kiaurą). Socialiniai skyriai,kaip gerą mokyklą užbaigusios  marionetės. Jos žino ką daryti,kad žmogus bijotų ten užeiti. Jis ir neina,nes  žino,jog nieko iš jų neišpeš,o gali nutikti priešingai-bus  apkaltintas tuo,jog neturi kantrybės laukti pažymos “dėl pažymos”.

Ne kitaip yra ir parduotuvėse-nebandyk ko nors paklausti. Didžiuosiuose prekybos centruose pardavėjos jau bando pro sukąstus dantis palinkėti geros dienos,bet viskas taip dirbtina , kad net juokas ima(geriau jau lietuviškai tylėtų). Ką čia kaltinsi, tokie jau gimėme-be šypsenos veide. O kam jos reikėjo, už mus viską sprendė Leninas , partija ir ponas BLATAS. Ir tik kaštonai ant sudūlėjusių gatvės plytelių J.Basanavičiaus gatvėje krito žymiai gražiau, nei dabar. Tada nebuvo skubos, pinigų, restoranų, kavinių, puikių apdarų, prekybinių “kioskelių’,saldžios vatos, karštame šokolade išmirkytų faflių, gatvės muzikantų ir „tūkstantmečio stalo‘. Tada rudenius pasitikdavome kaštonų alėjoje. Paspyrę ką tik iš medžio prieš mūsų kojas pumptelėjusį kaštoną, džiaugėmės, kad atėjo auksinis ruduo,o jeigu prasidės lietūs-būsime saugūs, ant mūsų galvų jis neužlis. Paspyriau ir aš savo   vaikystės kaštoną, galbūt paskutinį…

2015-01-08-16-23-18

aušra

Irena Valužė

Laukiu atsiliepimų

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: