Vaškinių figūrų parodą mėgsta žiūrėti ir vaikai,ir suaugę

 

Armen’as Arutjunjan’as -skulptorius, vaškinių figūrų parodos administratorius , įsitikinęs, jog skulptūros,kurias jis jau ne vieną vasarą pristato Palangoje, yra kruoštaus ir sunkaus darbo rezultatas.

Nelengvas darbo procesas

Šiuo metu Palangoje yra eksponuojamos 37 –ios vaškinės figūros , mainų principu atsivežtos iš Olandijos, Belgijos meistrų, bei  Sankt-Peterburgo muziejaus.

Norint sukurti identišką, pasirinktam personažui vaškinę figūrą,visų pirma ją reikia visapusiškai išstudijuoti,-pasakojo parodos šeimininkas.  Panaudojant kino, foto( jei tai istorinė asmenybė- visi rašytiniai bei vizualiniai šaltiniai),surenkama informacinė bazė. Vėliau sukuriamas  bendras jos siluetas. Kiekvienas pasirinktas asmuo yra skirtingas: harakteriu, mimika, laikysena, odos bei plaukų struktūra. Kaip žinia,žmogus metų tėkmėje pasikeičia,tačiau yra tam tikri veido bruožai,kurie niekada nesikeičia,-sakė jis. Tai žmogaus akys, antakiai, nosis, žandikaulis, lūpų prorėžiai, galvos palenkimas. Darbo eigoje iš molio nulipdytas modelis pernešamas į gipsą,iš kurio padaroma jo forma ir tada yra užpilamas vaškas. Ir tai dar ne viskas,-sakė skulptūrų meistras. Kiekvienas žmogus skiriasi savo kūno bei plaukų struktūra,todėl labai svarbu surasti visus atspalvius,kurie būtų identiški pasirinktai asmenybei atskleisti. Kad sukurtum vaškinę figūrą,prie jos pluša nuo 15 iki 18 įvairiausio profilio specialistų. Vienos figūros padarymui  užtrunka mažiausiai pusę metų.

Sunku skulptūras transportuoti

Pasaulio garsiausiuose vaškinių figūrų muziejuose visi eksponatai rodomi prieblandoje (veide nesimato defektai),Palangoje vaškinių figūrų veidai yra apšviesti. Žmonėms specialiai  norima parodyti kiekvieną veido ir odos štrichą. Vaškinių figūrų akys-tai kvalifikuoti medicininiai protezai,kur kiekvienu atveju jie tarsi stebi tave,-pasakojo parodos autorius. Atsivežti ir prižiūrėti skulptūras nėra taip paprasta. Patalpa nėra idealiai pritaikyta eksponatams (vaškinių figūrų muziejuose yra specialus mikroklimatas),todėl norėdami figūras išsaugoti,tenka kartą per mėnesį jas nuvalyti. Tomis dienomis paroda yra uždaroma. Eksponatų negalima liesti ,jos nėra stabiliai prie žemės pritvirtintos, be to išsitrins  „odos“ štrichai,-sakė vaškinių figūrų meistras. Skulptorius parodė alkoholiko skulptūrą,kur lankytojai neiškenčia  ir paliečia išmaldos prašantį delną. Delnas nublizgintas, ant jo sunku beįžiūrėti odos raukšlelių. Anot menininko,parodos lankytojai yra patenkinti pateikta išsamia informacija apie kiekvieną eksponatą.

Apie menininką

Palangoje skulptorius jau ne vieni metai džiugina meno mylėtojus įvairiais savo darbais. Anksčiau yra publikai pristatęs tapybos darbus,o prieš porą metų mikrominiatūrų ekspoziciją,kur išilgai perpjovus plauką ,jo viduryje įmontuojama miniatiūra (fudbolo aikštė ,žmonės ir  judantis kamuolys).

Armen’as Arutjunjan’as daugiaplanis meninkas. Į Palangą atvažiavo iš Estijos,   savo draugo Nerijaus Stasiulio (buvęs kultūros centro direktorius) kvietimu,  dabartinę vaškinių figūrų parodą surengė kito draugo pagalba ( buvo nenaudojamos patalpos). Anot skulptoriaus, jis galvoja kitais metais vaškinių skulptūrų parodą Palangoje praplėsti (tikėtina,kad ekspozicija užims antrą pastato aukštą) ir pristatyti publikai.Ypač,anat jo, vaškinių figūrų skulptūromis džiaugiasi vaikai.

Vaškinių figūrų paroda Palangoje,Vytauto gt.67 ,atidaryta kiekvieną dieną ir veikia iki 10 val.vakaro .

 

 

 

 

 

 

Palangos vaškinių figūrų parodos fragmentai

Irena Valuze

Comments are closed.

%d bloggers like this: