Šv. Kazimieras skelbia pavasario pradžią

Kovo pradžioje į Lietuvą parskrenda kovarniai, kovai. Senoliai šią šventę (kovarnių dieną) skirdavo pavasariui. Buvo manoma, jog tą dieną atidarius tvartų duris ir įsileidus į juos saulės, gyvuliai geriau augs ir  bus sveikesni.

Truputis istorijos

Lietuvos globėjo Šv.Kazimiero diena krikščionybės laikais sutapatinama su Šv. Kazimiero vardadieniu (kovo 4 d.).  Šv. Kazimieras (1458-1484) buvo Lenkijos princas, trečiasis Lenkijos karaliaus Kazimiero IV Jogailaičio sūnus. Jo mama – Elžbieta – Austrijos princesės ir Bohemijos bei Vengrijos karaliaus, Vokietijos imperatoriaus Albrechto II Habsburgo duktė. Šeimoje augo šeši sūnūs ir penkios dukterys. Kai princui suėjo 13 metų, tėvas jį, lydimą didelės karių armijos išsiuntė į Vengriją, nes vengrų diduomenė pageidavo, kad Kazimieras užimtų jų karaliaus vietą. Žygio metu Kazimierui teko stebėti kariuomenės žiaurumą- plėšimus, sukilimus dėl neišmokėtų žmonėms algų, prievartavimus.  Tokie išgyventi vaizdai sukrėtė jaunuolį. Jis atsisakė Vengrijos karaliaus sosto ir tapo  pamaldžiu žmogumi, kuriam rūpėjo paniekintųjų ir nuskriaustųjų likimai. Jaunuolis gyveno asketišką viengungio gyvenimą. Jis turėjo puikų  savo mokytoją –  Krokuvos kanauninką Janą Dlogošą.   Būdamas 26- erių metų Kazimieras , pakirstas tuberkuliozės , mirė.  Netrukus po jo mirties pradėjo sklisti stebuklingi  pasakojimai ( gydąs sergančius nepagydomomis ligomis ir kt.). 1602 m. Kazimieras buvo paskelbtas Šventuoju.

Kaziuko mugė Vilniuje

1636 m. paskelbtas Šv.Kazimieras Lietuvos globėju. Tais pačiais metais Šventojo palaikai buvo iškilmingai perkelti iš Jėzuitų Šv. Kazimiero bažnyčios Į Zigmundo Vazos įsakymu specialiai pastatytą puošnią koplyčią Katedroje. Kaziuko mugės atsiradimo ištakos siekia XVII a., kai  Katedroje buvo pradėti  rengti Šv.Kazimiero atlaidai. Po bažnytinių iškilmių miesto aikštėje vykdavo  “kermošius”.

Šiandien galvoju, jog žmonės atėję į Kaziuko mugę nelabai žino jos atsiradimo istorijos. Nelabai apie ją žinojau ir aš. Mums, sovietinio meto jaunuoliams, buvo slepiama Lietuvos istorija vien tam, kad mes nežinotume jos ištakų , nes jose paslėpta mūsų tautos didybė.

Kiekvienais metais kovo pirmosiomis dienomis Vilniaus senamiestyje šurmuliuoja Kaziuko mugė. 415 -ąjį kartą vykusi mugė Vilniuje sukvietė 2000 jos dalyvių,  tris dienas džiuginusių  į šventę atėjusius žmones savo rankomis pagamintais gaminiais  (liaudies meistrų dirbiniai) ir renginio organizatorių  surengtomis pramogomis. Šventę vainikavo įspūdinga karnavalinė eisena centrinėje miesto gatvėje. Kiekvienais metais Kaziuko mugė organizuojama ir kituose Lietuvos miestuose. Vilniaus Kaziuko mugė pasižymi svarbiausiu mugės atributu – širdelės formos meduoliais “Kaziukos širdis”,”baronkių” karoliais ir verbomis.J os, kaip  Lietuvos globėjas ir viso pasaulio jaunimo globėjas (paskelbtas 1948 m.) – Šv.Kazimieras, atnešė visiems džiugią žinią: į Žemę atėjo PAVASARIS.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaziuko mugė Vilniuje

šventinės akimirkos

Irena Valužė

Laukiu atsiliepimų

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: