Nomeda Kazlaus:”Mes turime tarnauti žmonėms savo menu”

 

Ketvirtą kartą tarptautinis edukacinis  projektas vaikams ir jaunimui „ Nomedos Kazlaus vokalo ir aktorinio meistriškumo  vasaros akademija “ Palangoje atvėrė duris įvairaus žanro vokalistams , pedagogams ,  žmonėms , kurie , norėdami tobulėti  ieško savo gyvenimo  mokytojų .  „ Save mobilizavę , siekdami kilnaus ir sakralaus grožio, padarysime viską , kad  mūsų menas patiktų dievams“, atidarant Vasaros Akademija – 2018 ,-  sakė Nomedos Kazlaus buvęs mokytojas ,vienas akademijos pedagogų , režisierius Rimantas Vaitkevičius .

Mintimis apie Palangą , vasaros akademiją , muzikos meno kelius ir kryžkeles maloniai sutiko pasidalinti vasaros akademijos įkūrėja ir meno vadovė Nomeda Kazlaus.

„ Baltijos jūros jėga “

„ Palanga- tai mano vaikystės prisiminimai. Močiutė gyveno Klaipėdoje. Visos mano vasaros buvo praleistos prie Baltijos jūros. Palanga ir Klaipėda – tas pats regionas“,- pasakojo N. Kazlaus. Prieš ketvertą  metų ji nė neabejojusi idėja  būtent Palangoje atidaryti  akademiją , nes  Palanga – tai nuostabus oras su jos pušynais ir išskirtine Baltijos jūra, kas labai padeda operos solistų balsams. Ką tik operos žvaigždė  grįžo iš  Graikijos , kur dainininkę buvo pakvietęs ( darbinė ir poilsinė kelionė) praėjusios vasaros akademijos Palangoje pedagogas, operos grandas L. Manikas. „ Ten jūra visai kitokia . Palangos jūra turi gelmę , jėgą. Kai čia pailsi , jautiesi pasisėmęs geros energijos . Dėl tos priežasties mūsų kvėpavimo pratimai,  kuriuos mes su auklėtiniais darome kiekvieną rytą ,  sujungia ir apjungia bendrą žmogaus gerą būseną, nuo kurios jis pabuvęs prie jūros, tiesiog atsistato “. Operos solistė apgailestavo, jog daug kas dabar renkasi kitokį poilsį , išvažiuoja į kitus šiltus kraštus. „ Gaila -, sakė ji ,  visgi reikėtų prisiminti,  kad Palanga – ypatinga vieta, tuo labiau dainininkui, kuriam kvėpavimas labai svarbus“.

Pasak Nomedos Kazlaus , Palanga svetinga ne tik jai, bet ir jos auklėtiniams .  „ Susiklostė puikūs santykiai su Vl. Jurgučio pagrindine mokykla ir jos direktore Laimute Benetiene ,  Palangos meras šarūnas Vaitkus parodo  mums dėmesį,  dalyvauja baigiamuosiuose mūsų koncertuose ( mero sūnus Domantas yra mūsų akademijos dalyvis). Turime ir savo pastovų klausytojų ratą , kurie ne pirmus metus atvažiuoja į mūsų koncertus. Palanga gali didžiuotis ne tik puikia Kurhauzo sale, bet ir didžiąja Palangos koncertų sale“,- džiaugėsi dainininkė.

Europinis atlikimas

-Nomeda Kazlaus – operos scenos žvaigždė , turinti turiningą koncertinę veiklą, ilgus metus gyvenote užsienyje. Sakykite,  ar mes , lietuvaičiai, europinio lygio atlikėjų kontekste skiriamės nuo kitų  atlikėjų ? Jei taip, tai kuo mes skiriamės ?

– Lietuviai bendrame europiniame kontekste pasižymi savo profesionalumu , geru pasiruošimu ir puikiu prigimtiniu balsu.  Lietuviai ,   dainuojantys užsienyje mokosi ir pas užsienio pedagogus. Kai   2000 m. susipažinau su  mano ilgamete scenos partnere ir pedagoge  Montserrat Caballe , pati tai patyriau . Lietuvos solistui  europietiško mąstymo ir dainavimo žinių labai reikia. Gyvenant  vien tik Lietuvoje turbūt būtų sudėtinga jausti europietiškas naujoves, dabartinius dainavimo reikalavimus. Bendram kontekste lietuvaičiai labai puikiai įsilieja į europinį atlikėjų kontekstą. Jie yra visiškai lygiaverčiai partneriai , dažnai tampa ir lyderiais. Jei lietuvaičius palyginti su slavais , kurie taip pat pasižymi stipriais atlikėjų balsais , lietuviai išsiskiria  savo vidine kultūra ir europietiška elegancija.

Metus laiko esu dainavusi Sankt – Peterburgo „Marijos“ teatre. Labai gerai prisimenu mano premjerą, kai Verdžio „Don Karle“ dainavau Elizabetą . Po generalinės repeticijos visas orkestras sukėlė dideles ovacijas  :“Vau , stebėjosi jie , koks europinis atlikimas… „ Ką reiškia europinis atlikimas? Tai reiškia ne šaukti,  ne rėkti , tai yra kultūringas , gražus dainavimas . Lietuviai , turėdami iš prigimties puikų balsą, susipažinę su europine kultūra, išėję  puikią dainavimo mokyklą , yra  vertinami.

-Ar sunku mūsų talentingiems vaikams prasiveržti į kitus „ vandenis “ , į tuos, kuriuose savo karjeros siekia operos grandai ?

– Labai sunku.  Paskutiniu metu yra atviros sienos su Japonija, Kinija, Korėja. Ir tie žmonės , valstybė labai  daug investuoja į savo vaikus, jaunimą, kad jie gautų kuo daugiau žinių.  Šių šalių žmonės dabar užlieja visą Europą. Už tai visi pedagogai, su kuriais man tenka bendrauti , sako, jog patys geriausi mokiniai yra būtent šių šalių atstovai. Ir ne dėl to, jog jie moka gerus pinigus. Jie turi labai aiškų tikslą , yra susitelkę ir be galo darbštūs.  Todėl šiandieną  daryti karjerą yra labai sunku , konkurencija yra begalinė.

Tarnauti žmonėms

-Ko labiausiai Nomeda norėtų sulaukti iš savo auklėtinių: pagarbos sau ir kitiems, aukštos vidinės kultūros , elegancijos , ar nepriekaištingo balso skambesio?

– Jūs jau  puikiai viską išvardinote , ko aš norėčiau iš savo auklėtinių sulaukti. Šalia to norėčiau  , kad mūsų vasaros akademijos auklėtiniai jaustų be galo didžiulę  meilę ir gyvenimui , ir dainavimui, ir visai publikai – visus dieviškus dalykus, kuriuos mes ir spinduliuojame  baigiamojo koncerto metu Kurhauze.  Atlikėjo misija yra atiduoti. To mes  čia ir mokinamės. Mes ne dėl to čia save tobuliname , kad parodytume , kokie esame puikūs ir gražūs. Mes turime tarnauti žmonėms savo menu.

-Kiekvieną sykį , kai jūsų auklėtiniai dainuoja baigiamajame koncerte, kokį nerimą ar džiaugsmą savyje išgyvenate?

-Visada išgyvenu didelį džiaugsmą , nes kiekvienas per tas penkias , intensyvaus darbo dienas akademijoje nueina savo kelią. Vienam jis būna sunkesnis, kitam  lengvesnis.  Labai malonu matyti galutiniame rezultate tuos žmones , kurie susikaupia . Jei pažiūrėtumėte LRT mediatekoje pernai metų įrašytą mūsų baigiamąjį koncertą Kurhauze , arba šiais metais LRT sukurtą dokumentinę apybraižą „ Dainuojanti vasara“ apie mūsų akademiją, akivaizdžiai pastebėtumėte kiekvieno vaiko ar jaunuolio vidinę bei dainavimo kultūrą. Mes labai didžiuojamės savo auklėtiniais.

„Dievo duota prigimtis“

Nomeda Kazlaus yra TV laidų ciklo „ Skambantys pasauliai su  Nomeda Kazlaus“  vedėja ir idėjos autorė . Laidose kalbinamos pasaulinio garso kultūros meno asmenybės. Prisipažinau operos dainininkei , kad esu šios  laidos  gerbėja. Žiūrėdama jos vedamas muzikines laidas, visada žaviuosi operos solistės išskirtiniu žavesiu, puikia iškalba, intelektualumu , užsienio kalbų žinojimu, aukšta vidine kultūra bendraujant su pašnekovu, todėl gerb. Nomedos ir paklausiau : “ Kada visa tai išmokote, kas visa tai sąlygojo : tėvai, studijos, jūsų gyvenimo kelyje sutikti žmonės? “.

Anot jos, „  Pridėčiau dar prigimtį . Šalia visų  tų dalykų yra matomai kažkokia Dievo duota prigimtis, kurią tėveliai kryptingai auklėjo ir  vystė, o taip pat M.K. Čiurlionio Meno mokykla. Ši mokykla buvo  meno tvirtovė, didžioji meno kalvė, ir, savaime suprantama, ji , šešių metų vaiką negalėjo nepaveikti.  Taip pat manau paveikė mano ankstyvos kelionės . Nuo šešiolikos metų pagal mainų programas pradėjau išvažiuoti, tobulintis. Kalbų mokėjimas  taip pat padeda pažinti kitas kultūras, atveria gilesnes erdves tarpusavio bendravimui. Ir, žinoma, mano puikūs pedagogai bei sutikti gyvenimo bei dainavimo mokytojai pasaulyje, kuriems esu be galo dėkinga „ – kalbėjo Nomeda Kazlaus.

-Ko norėtumėte palinkėti šių metų jūsų vadovaujamos akademijos absolventams?

-Norėčiau palinkėti tikėti savo keliu , meno galia ir savo ateitimi. Dabar menininkui yra labai sudėtingi laikai  , nes , deja, nuvertinamas mokslas , mokslininkai , daktarai , daug pasiekę žmonės . Aš jiems linkiu tikėti  mokslu , žiniomis , tikėti savo talentu ir ieškoti  žinių . Man  yra įstrigusi viena frazė , kurią , pasakė labai išmintinga moteris :“ Mokytojai į mūsų gyvenimą ateina tada , kada esame tam pasiruošę “. Matomai mes gyvenime turime sukaupti tiek daug patirties, vidinės drąsos , kad į mūsų gyvenimą ateitų mokytojai, kuriais  mes patikėtume.

„ Pamaitinti sielą “

-Gerb. Nomeda, Palanga lauks jūsų 2019 m. vėl ?

-Būtinai. Mes jau turime savo datą kitais metais. Mes mylime Palangą , mylime nuostabią jos  gamtą , žmones , mes čia labai gerai jaučiamės. Palanga yra mūsų namai.

-Ko norėtumėte palinkėti vasarotojams ir vietiniams Palangos gyventojams?

-Aš noriu palinkėti  ir palangiškiams, kurie mus svetingai  priima,  ir visiems atvažiavusiems į Palangą (tiek lietuviams, tiek užsieniečiams ,nes jų tikrai yra),  kad šalia nuostabios gamtos, šalia fantastiškos jūros ir mūsų lietuviškos virtuvės, ką visi atostogu metu darome,   neužmirštumėme pamaitinti ir savo sielą. Linkime, kad atėję į mūsų baigiamuosius koncertus išgyventumėte sielos šventę! Juk mes norime jūsų poilsį ir gyvenimą praturtinti vidiniais dalykais ir muzikos meno pagalba kartu jausti tą pakėlėjimą.

 

 

“Nomedos Kazlaus vokalo ir aktorinio meistriškumo vasaros akademija” ir jos įkūrėja , meno vadovė, operos žvaigždė – Nomeda Kazlaus

Irena Valužė

 

Laukiu atsiliepimų

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: